Šok. Nejistota. Zoufalství. Takové pocity se zmocnily Jiřího Vokurky, když zjistil, že část Přeboře má být zatopená.

„Na stavebním úřadě nám řekli, že musíme jednat rychle, protože v novém územním plánu budou pozemky pro stavbu zrušené. Prý se tady bude v budoucnu stavět přehrada,“ nastínil situaci Jiří Vokurka, majitel nově opraveného předbořského mlýna.

Tato a další informace zvedly vlnu rozhořčení v Choustníku i v jeho části Přeboři.

Opravený mlýn v Předboři.

„Jednají o nás bez nás, a to se nám tedy vůbec nelíbí,“ zlobí se starosta Jindřich Komárek. Příslušná ministerstva totiž loni zpracovala vodohospodářské plány s chráněnými územími pro akumulaci povrchových vod. Dostala se mezi ně i Předboř, na jejímž území by v případě extrémních klimatických jevů (například sucha) měl vzniknout vodní zdroj. Nádrži by musely ustoupit obytné stavby. Minimálně dvanáct domů, maximálně čtyřicet.

Lidé z Předboře se o tom dozvěděli náhodou. Při dolaďování územního plánu starosta zjistil, že zmíněná lokalita je považována za chráněnou, určenou k zaplavení. Přičemž v původním plánu byl vyznačen pouze biokoridor, o nějaké nádrži ani řádka. Natož o přehradě Budislav na Černovickém potoce.

Odborníci sice mluví o změnách v období let 2050 až 2070, ale místní se obávají, že jejich pozemky jsou bezcenné už nyní a ztrácejí možnost dalších staveb.

Nejistota

Proto zastupitelé iniciovali petici adresovanou krajskému úřadu:
„Stavba přehrady a zatopení části obce přináší velkou nejistotu. Výrazně se bude snižovat ochota obyvatel investovat do bydlení a raději odejdou jinam,“ uvádí se mimo jiné v textu.

S ministerstvy čile komunikuje také pražský právník Josef Effenberger, který má v Přeboři chalupu.

Polemizuje s ministerskými úředníky nejen o studiích o období sucha, ale poukazuje zejména na to, že jen úvahy o chráněném území jsou ve svém dopadu pro obec likvidační. Vrchní ředitel vodního hospodářství ministerstva zemědělství Pavel Punčochář ho ale v odpovědi uklidňuje, že s obsahem připravovaného generelu území budou všechny dotčené obce jednotlivých krajů (na území České republiky se to týká asi sedmdesátky obcí) seznámeny při projednávání územních plánů.

Což se v případě Choustníku, potažmo Předboře opravdu stalo. Do té doby o zamýšlené přehradě na Černovickém potoce obyvatelé obou obcí neměli ani potuchy.

Žádnou vodní nádrž nechceme, odmítá plány starosta Komárek

Choustník – K peticí proti vyznačení chráněného území v územním plánu v části obce Předboř za účelem budoucí výstavby přehrady se vyjádřil starosta Jindřich Komárek.

Jak jste se o záměru možné stavby přehrady Budislav v části Předboře dozvěděl?
V podstatě náhodou při jednání o budoucím územním plánu na stavebním úřadě v Táboře. Starý územní plán nic podobného neřešil. Byl tam vyznačen pouze biokoridor pod rybníkem Chobot a nic jiného.

Trpí Choustnicko nedostatkem vody, nebo má naopak nádrž sloužit před povodněmi?
Ne. Ta studie slouží jako výhledová na období padesáti až sedmdesáti let. Údajně podle prvního plánu mělo dojít k zatopení až čtyřiceti rodinných domků, pak to snížili na dvanáct. A muselo by tam dojít k zastavení zemědělské výroby.

Kdy jste petici předložili občanům a kolik máte podpisů?
Zhruba před měsícem. Aktuální počet podepsaných neznáme, protože zatím je petice časově neomezená. Dozvěděli se o ní na jednání zastupitelstva. A pak, lidé na vesnici si to mezi sebou řeknou.

A proč by měla vzniknout přehrada právě tady? Neexistuje jiná varianta, která by domy nezaplavila?
To by k nám měli přijet odborníci, kteří by to posoudili na místě a ne jen od stolu z papírů. Navíc v místě budoucí vodní nádrže je nyní úložiště popílku. Ale podle ministerstva to asi nevadí. Těžko říci, jaké je ho tam množství. Vozili ho tam kdysi ze Silonu. Je tam možná až dvě stě tisíc tun, jak zjistil jeden místní občan. Navrhovali jsme zvýšení silnice, která tam vede, aby se případné zaplavení týkalo jen minimální části obce. Odbývají nás tím, že to je řešení až pro příští generace. My to ale vidíme z dnešního pohledu.

Není to tak trochu boj s větrnými mlýny? Máte v ruce jiný nástroj než peticii?
Podstatné je to, že my tady zkrátka žádnou přehradu nechceme. Je to podobné jako s úložišti pro jaderné odpady. Kdyby s námi alespoń úředníci jednali.

V minulosti povodně Předboř nějak ohrozily?
Kolem potoka ano. Lidé tam měli v roce 2002 v domech vodu, to je pravda. Horší by to asi bylo, kdyby se protrhla hráz rybníka Chobot. Ale to by odneslo jen pár chalup.

A co bude dál?
Budeme dávat dohromady podpisy. A petiční archy pak odešleme na kraj.

Co říkají místní…

Domy v Předboři by se měly ocitnout pod vodouAlena Kundrátová, jejíž domek bezprostředně sousedí s Černovickým potokem:
„Já jsem se tady narodila. Žiji tady skoro dvaašedesát let. Nás by to tady postihlo jako první. Nechtěla bych se dívat, jak nám voda zaplavuje dům.“

Karel Vančata:
„Copak tohle nám nemohli říct dříve? Dozvíme se to až teď, když tu lidi chtějí stavět! Vždyť ten potok ani nedává tolik vody. Když nejsou deště, tak teče jen krapítek vody. To přeci na žádnou přehradu není.“

Jiří Vokurka, majitel mlýna:
„Všichni jsou z toho tady zklamaní. Cítí z takového jednání nejistotu a znehodnocení majetku. Ta pole, která tady mají, jsou neprodejná. I tady to bylo v hrozném stavu. Vybudovali jsme tu malou vodní elektrárnu, vyčistlii jsme rybník i náhon. A teď takové zprávy.

V Předboři se kdysi vařilo i pivo

Spolu s Kajetínem tvoří Předboř součást obce Choustník.

Zápisky o této obci pocházejí z patnáctého století, její název vznikl z osobního jména „Předbor“.

Podél cesty bývaly také drobné pivovary, které napojovaly pocestné místními moky různých kvalit. Jeden malý pivovar byl určitě také v Předboři, v místě zvaném „Pivováry“, kde podle pamětníků měla být dokonce i malá chmelnice. Z Předboře vedly čtyři cesty směrem k Choustníku, Soběslavi, Pelhřimovu a Jindřichovu Hradci. Na rozcestí v Předboři prý bývaly dva rybníky.

V současné době má obec kolem pětistovky obyvatel. Dominantou vesnice je mlýn, který zrekonstruoval Jiří Vokurka z Prahy. Zároveň zde vybudoval náhon, rybník a malou vodní elektrárnu.

Místostarostou Choustníka je Milan Novotný, který žije právě v části Předboř.

Také on byl iniciátorem petice proti zamýšlené stavbě budoucí přehrady Budislav.

Jsou proti plánu

Obyvatelé Předboře návrh územního plánu v současné podobě neschvalují, protože:
Linie v zatopení plánu protíná nejen stavby, ale i kulturní dům, kino, místnosti (byty i kanceláře) obce, prodejnu drobného zboží.

Součástí budoucí zátopy je území skládky popílku z totalitních dob. Mohlo by zde být uloženo až 200 tisíc tun, přičemž je pravděpodobné, že popílek obsahuje značné množství síry. Dá se tedy očekávat, že síra a další kovy se budou vylučovat do vody, a budou ji tak znehodnocovat.
A nakonec přehrada také případně zaplaví silnici druhé třídy č. 136 a bude pak nutné, ale nákladné, vybudovat její přeložku.

Právník Josef Effenberger, který má v Předboři chalupu, navrhl ministerstvu zemědělství i zdánlivě jednoduché řešení: omezit dopady zaplaveného území by bylo možné navýšením silnice č. 136 přibližně o dva metry v jejím nejnižším bodu. Tím by se objem nádrže zmenšil sice jen o zhruba dvacet tisíc kubíků, ale obci by to velmi pomohlo.

A podle jeho mínění by obecně výhodnější bylo orientovat se na Černovickém potoce na lokalitu Mlýny. Dokonce by prý zadržela mnohem více vody.

Alena Řezáčová