„Každý rok si dávám stejné předsevzetí – prostě chci zhubnout," svěřuje se Plzeňanka Eva, která i letos od Nového roku navštěvuje posilovnu a snaží se jíst zdravě. „Zatím mi to vždycky vydrželo jen chvíli a i letos už trošku polevuji," přiznává s tím, že zřejmě nemá silnou vůli. Podle odborníků rozhodně není sama, komu novoroční předsevzetí nevydrží.

Většina posiloven je jako obvykle od začátku ledna zaplněna. Nárůst cvičitelů zaznamenalo fitness centrum v Galerii Dvořák. „Zájem je o posilovnu, ale také o skupinová cvičení. Kapacita většiny cvičení je teď každý den v odpoledních a večerních hodinách zcela zaplněna," popisuje recepční Anna Matějková. „Lidé mají zájem i o fitness trenéry, kteří jim vysvětlí, jak mají cvičit," doplňuje recepční. Podle ní však s nadcházejícími měsíci začne zájem klesat. Barbora Jandová z Avalon Fitness vidí situaci podobně. „Začátek roku je vždycky nejsilnější, pak to slábne," popisuje.

Kuřáci odborníkům příliš nevěří

Zájem zaregistrovala po Novém roce i plzeňská výživová poradkyně Silvie Lišková. „Mám zkušenost, že většině 'ledňáčků' předsevzetí jíst zdravě nebo zhubnout nevydrží a v únoru skončí, ale samozřejmě jsou i výjimky, kterým se to podaří," svěřuje se.

Plzeňané, kteří se s příchodem Nového roku rozhodli přestat kouřit, nejspíš pomoci odborníků příliš nevěří. „V letošním roce jsme zatím zvýšený zájem ze strany klientů nezaznamenali," říká lékařka Centra pro závislé na tabáku Fakultní nemocnice Plzeň Štěpánka Břízová. Podle ní však počet zájemců stoupá v poslední době celoročně.

Lidem chybí dlouhodobé přesvědčení

Podle odborníků lidem 'lednová' předsevzetí většinou dlouho nevydrží. „Pokud se soustředíme na ty nejfrekventovanější, čili hubnutí a cvičení, tak nesporně souvisí s koncem roku, kdy se lidé hodně přejídají," myslí si plzeňský psycholog Karel Bröckl.

„A vzhledem k tomu, že je to reakce na přejídání, tak samozřejmě nemůže dlouho vydržet. Lidem chybí dlouhodobé přesvědčení o tom, že opravdu chtějí něco změnit," vysvětluje Bröckl.

Podle něho člověk prostě změny dosáhne díky mentální připravenosti, datum začátku není podstatný.