Nelegální černé výlepy předvolebních plakátů ČSSD budou mít zcela určitě svoji dohru.

Jak už jsme informovali (Čk deník 30. dubna), ve čtvrtek se na převážné většině soukromých reklamních ploch v Českém Krumlově objevily nelegálně nalepené plakáty, od kterých se ale místní organizace strany distancovala.

Jenomže situace se v pátek opakovala i v Prachaticích. Tam kdosi kompletně oblepil tři velkoplošné plakátovací plochy a reklamní válec na Malém náměstí.

Vlastník plakátovacích ploch v Českém Krumlově Jiří Štěpánek mezitím sečetl škody. „Byl jsem odkázán na to, abych celou věc řešil přímo s Lidovým domem v Praze a tak jim posílám fakturu na 18 tisíc korun,“ řekl Štěpánek s tím, že pokud mu strana škodu nezaplatí, nevylepí jí do voleb už ani jeden plakát.

„Nevím, kdo za tím stojí, je to zbytečné, nesmyslné,“ okomentoval situaci hejtman Jiří Zimola (ČSSD) a dodal: „Můžu ujistit, že naše jihočeská krajská organizace za tím nestojí. Musím předpokládat, že to je z centra, tedy z našeho ústředního volebního týmu. Je pravděpodobné, že tyto černé výlepy směřují odtud.

My máme svoji krajskou kampaň, kterou se snažíme dělat v rámci slušnosti a o tom snad není pochyb. Chci také vyzvat starosty a správce reklamních ploch, aby si stěžovali a uplatňovali náhrady škody.“

Od černého výlepu se distancoval i Vítězslav Jandák a jeho syn, který pro všechny ostatní informace odkazuje na ústřední volební štáb sociální demokracie.

Jeden z odpovědných volebních manažerů Jiří Havlíček pro Deník uvedl: „Musíme zjistit, zdali jsou to doopravdy naše plakáty, protože se také mohlo stát, že za tím může být snaha někoho jiného nás poškodit. Kdyby se ale prokázalo, že plakáty jsou naše, samozřejmě škody uhradíme a budeme je vymáhat na našich dodavatelích.“

K věci se vyjádřili i další politici. Tomáš Jirsa (ODS), starosta Hluboké nad Vltavou připomněl, že to samé se stalo před dvěma lety i tam. „Zavolal jsem na Sociální demokracii, vynadal jim a oni mi slíbili, že už se to nebude opakovat,“ řekl Jirsa.

Jan Vondrouš (KDU-ČSL) zas míní, že podobné situace se děly spíše hned po revoluci. „Je to neseriozní. Myslel jsem, že politická kultura vyspěla někam dál, ale připadá mi to jako návrat do nějakých jiných dob.“

Jiří Trnka (KSČM): „Tohle už chlapci přehnali. A myslím, že si tím uškodili.“

Podle nejčastějších názorů obyvatel ani tak nejde o pár plakátovacích ploch, ale o princip. Pokud strana, která chce vládnout, sama nerespektuje soukromé vlastnictví, je to problém.

Bez zajímavosti určitě není ani to, že přímo nad jednou z ploch na Špičáku je nainstalovaná jedna z kamer městského dohledového systému. Najdou se díky tomu hříšníci nebo ne?

Podle sdělení velitele městských strážníků Jana Šítala na záznamech nic podezřelého vidět není. Kamery jsou podle něj totiž naprogramovány tak, aby zabíraly různá místa v náhodném čase. Pachatelé měli tedy svým způsobem štěstí, že se v tu chvíli kamera dívala jinam.