Na akci nazvané Masarykův okruh jubilující, si lidé prohlédnou desítky historických aut. V pondělí tomu bude přesně 90 let od prvního startu automobilů na okruhu. "Tady se skutečně psala historie světového motorismu. V roce 1930 tady jela Eliška Junková čestné kolo na Bugattce, její jízdou se inspiroval i třeba Jaroslav Ježek ke své skladbě Bugatti Step," připomíná organizátor projektu Vladimír Koudelka.

Tmavovlasá žena v černém kabátě si prohlíží jeden z vozů. "Podívej, máš konkurenci. Tady jsou i původní sedačky," ukazuje šedovlasému muži po svém boku. To už Koudelka s mikrofonem vyzývá všechny, aby si vzali roušky. "Vypadá to, že nás je sto jedna, tak si je prosím nasaďte," směje se.

Při zářijovém výzkumu našli archeologové v Botanické ulici pozůstatky cihlářské pece.
Úspěch archeologů v Brně: pod tělocvičnou se našla cihlářská pec z 19. století

Výstava vozů není podle něj jen připomínkou devadesáti let Masarykova okruhu, ale i dalších výročí. "Připomínáme si i neděli 10. září 1950, kdy se zde poprvé jely závody motorek a neděli 25. července 1965, kdy se tady poprvé jelo motocyklové mistrovství světa. Nezapomeňme, že okruh patřil i cyklistům, jelo se tady několik mistrovství republiky, dvakrát tudy projel Závod míru a v roce 1969 zde bylo mistrovství světa v cyklistice," vypráví. Všechna významná výročí představuje projekt Brněnský rok sportu. "Připomínáme jubilea osobností a událostí v Brně, která svým významem město přesahují," dodává Koudelka.

Odpoledne pak na bosonožském úřadě v Brně ukáže historii okruhu výstava. "Jsou představené počátky i to, jak se přírodní okruh měnil v čase až do roku 1986, kdy se zde jelo naposled. Výstava bude putovat po dalších městských částech, podle toho, kudy původní trať vedla," vysvětluje kurátorka Technického muzea v Brně Sylvie Zouharová Dyková.