Se stavbou přehrady na Podbořansku se počítá v letech 2035 až 2040, v současné době Povodí Ohře vykupuje pozemky a stavby. „Vypořádanou, tedy vykoupenou a zaplacenou, máme v tuto chvíli přibližně třetinu nemovitostí. Další výkupy probíhají. Zároveň s tím běží předprojektová příprava stavby,“ sdělil vedoucí odboru strategických investic Povodí Ohře Jan Svejkovský.

Nemovitosti by měl stát podle harmonogramu přípravy vykoupit do roku 2025. Před zatopením vodou zůstane jen prázdné území. Stavby se odstraní, vykácí lesy, odveze ornice.

Upouštění přehradní nádrže Orlík odkrylo i několik původních a zachovalých staveb na Českobudějovicku.
Orlík bez vody. Pokles hladiny odhalil i skalní útvary a bývalý jez

Přehradu Kryry zmiňuje už Směrný vodohospodářský plán z roku 1970, prvotní přípravy začaly v roce 2015. Přehrada má posílit vodní systémy v oblasti Podbořanska a Rakovnicka, některé úseky Podvineckého potoka a Blšanky, do které se vlévá, v létě téměř vysychají. Dotovat ji bude podzemní přivaděč z Ohře, voda se bude čerpat z řeky ze Stranné pod Nechranicemi.

Vzniknout mají i menší přehrady 

Na pomezí Podbořanska a Rakovnicka, které dlouhodobě trápí sucho, se počítá s výstavbou tří dalších menších přehrad – Mukoděly, Senomaty a Šanov.