Deník proto vyzkoušel, jak to v autě na rozpáleném slunci vypadá. Je dopoledne, venku 21 stupňů Celsia. Dali jsme teploměr do auta stojícího na sluníčku a na pár centimetrů stáhli boční okénka. Za 28 sekund, jak je vidět na videu, byla teplota na třicítce. A zůstávat v kabině auta bylo už dost nepříjemné.

Jak stoupá teplota v rozpáleném autě: 

Jak stoupá teplota v rozpáleném autě. | Video: Deník/Lenka Novotná

Za další minutu už byl teploměr na 34 stupních, za dalších pět minut ukazoval 40 stupňů a za další čtvrt hodinu už 42 stupňů. Za půl hodiny už dosáhla teplota 45 stupňů a v autě se téměř nedalo dýchat.

Natáhli jsme protisluneční plachtu a teplota okamžitě klesla na 40 stupňů. Otevřeli jsme boční okénka a teplota klesla na 30 stupňů a příjemně to autem protahovalo. A stačí trochu stínu a v autě je s plachtou opravdu příjemný chládek.

Jak ukazují výsledky minitestu, interiér auta se na slunci rozpálí opravdu za chvilku a evidentně nepomáhá ani několikacentimetrová škvíra nad staženým okénkem. „Občas na to lidé ani nemyslí, že se teplota v autě na sluníčku rychle vyšplhá na 50 až 60 stupňů Celsia. A nechat jen malou škvíru stažením okénka není vůbec řešením a ani to není bezpečné. Teplota se v autě násobí a přehřátí může přijít v krátkém časovém úseku. Hlavně u dětí, kde ještě není úplně vyvinutá termoregulace,“ vysvětluje mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

Horkem trpí i psi

Podobně, ne-li více, trpí v rozpáleném autě i čtyřnozí miláčci. Jejich majitelé mají řadu možností, jak psovi v autě zajistit dostatečný komfort. Kromě samozřejmosti jako zastavit ve stínu, jde například o chladící podložky a stínící clony.

Jak natáhnout na auto protisluneční plachtu:

Protisluneční clona umí udržet uvnitř auta příjemné prostředí. | Video: Deník/Lenka Novotná

Hitem poslední doby je pak protisluneční alu síť, kterou Deník také vyzkoušel. S jejím použitím byla teplota v autě i po několika hodinách na slunci pořád velice příjemná. Natáhnout plachtu přes zaparkované auto je přitom jednoduché, pak už jen stačí otevřít okénka či dveře, aby mohl vzduch proudit a je hotovo. Silné magnety pomohou ochranu udržet na karosérii, aby ji vítr nesfouknul.

V nechráněném autě přicházejí potíže s přehřátím velice rychle. Příznaky jsou nadměrné a zrychlené dýchání a zvýšená srdeční frekvence. Ideální je psovi chladit třísla, kde jsou cévy nejblíže k povrchu těla, a také tlapky, které jsou hodně prokrvené a ochlazená krev tak nejrychleji rozvede „ochlazení“ do celého těla. Ideální je použít vyždímaný ručník, který jsme předtím namočili ve studené vodě.

Rozhodně se ale nedoporučuje dávat led a hlavně nikdy nechladit záda.

Co se dítěti v autě stane

  • Dítě se daleko rychleji dehydratuje. Nemá totiž termoregulační schopnosti jako dospělí lidé.
  • Zhustí se mu krev a pak dostatečně neokysličuje tělo, dítěti hrozí trvalé následky.
  • Přehřátí může vážně poškodit mozek.
  • Po pár desítkách minut v rozpáleném autě dítě upadne do šoku.
  • Klesá mu tlak a rychle ztratí vědomí.
  • Po hodině v autě může dítě zemřít.