„Funguje od 11. ledna a za tu dobu už tady naočkovali patnáct set lidí. Viděli jsme tady farmaceutky, které za hodinu vyrobí sto vakcín. Mají to tady dobře zorganizované. Přišli jsme nasbírat zkušenosti, abychom podobné centrum mohli zorganizovat v Praze," řekl premiér Babiš. Z Prahy do Brna přijeli také zástupci Ústřední vojenské nemocnice, která by měla mít na starosti centrum v O2 aréně.

V záložní nemocnici na BVV začalo očkování proti covidu 19.
Očkování v Česku pod palbou kritiky: zaostáváme za Slováky i Poláky

Velkokapacitní očkovací centrum v Brně, první v republice, prozatím funguje ve zkušebním režimu. Vzniklo v místě původně plánované záložní nemocnice. Očkování dostávají policisté, hasiči a důchodci.


„Ve zkušebním režimu naočkují zdravotníci pět set lidí za den i více. Mobilní tým Fakultní nemocnice Brno naočkuje 250 až 300 lidí denně. Zhruba 200 zaměstnanců a pacientů denně zdravotníci naočkují uvnitř nemocnice. To znamená jenom bohunická nemocnice naočkuje asi tisíc lidí denně," vyčíslil ministr Blatný.

V záložní nemocnici na BVV začalo očkování proti covidu 19.
Očkování v Česku vázne. Problémy jsou v distribuci i počtu vakcín

Velkokapacitní očkovací centrum je podle něj velmi dobrým příkladem, jak dobře může spolupracovat státem řízená řízená organizace jako Fakultní nemocnice Brno s krajem a městem. „Myslím, že si další kraje z tohoto mohou vzít příklad," sdělil.

Náměstek bohunické nemocnice Ondřej Ludka zdůraznil, že očkování v centru na výstavišti bude pro lidi bezpečné. „Jsou tady lůžka v případě, že se něco stane. Máme tady zajištěnou záchrannou službu," přiblížil Ludka.

Podívejte se, jak očkovací centrum na výstavišti vypadá:

Pochválil si i spolupráci s Jihomoravským krajem a městem Brnem. „V případě potřeby jsme schopní stále do čtyřiadvaceti hodin aktivovat záložní nemocnici na výstavišti," potvrdil Ludka.

Příští týden podle Blatného začne také očkování druhých dávek. „Já se nechám naočkovat tuto neděli ve Fakultní nemocnici Brno," oznámil Blatný.

Důležité je podle ministra bezchybné vykazování očkování. „Je potřeba zajistit, aby skladové hospodářství s touto vakcínou i její vykazování v informačním systému bylo jednotné a přesné ke dni, kdy k očkování dojde," uvedl Blatný.

Vláda upraví seznam nezbytného zboží v prodeji

Vláda podle Blatného příští týden asi upraví seznam nezbytného zboží, které mohou nabízet obchody. Řekl to dnes novinářům po návštěvě očkovacího centra v Brně. Zachovat chce pravidlo, že velké obchody nesmí prodávat zboží, na které se specializují malé prodejny, které mají kvůli opatřením proti covidu-19 zavřeno.

Od 27. prosince lze v supermarketech prodávat jen výrobky povolené i pro prodej v malých obchodech. Lidé tak smí nakupovat například potraviny, pohonné hmoty, drogerii, léky, krmiva či brýle. Opoziční politici v té souvislosti kritizují, že podle aktuálního seznamu je třeba v případě obuvi nutné spoléhat na internetové obchody, zato kamenné prodejny mohou nabízet například zbraně a střelivo.

Blatný dnes řekl, že si kabinet uvědomuje, že se seznam nezbytných věcí proměňuje mimo jiné v souvislosti s tím, jak se mění roční období. "V rámci úpravy PES, kterou plánujeme příští týden, bude upraven i tento seznam. Budou tam zahrnuty pravděpodobně například papírnické výrobky. Je to potřeba kvůli dětem do škol," řekl.