„Vím, že pan prezident je vůči neziskovým organizacím kritický. Proto jsem rád, že pozvání do Pontisu přijal a třeba na vlastní oči uvidí, že existují neziskovky, které jsou pro lidi velmi důležité a dělají užitečné věci,“ uvedl před návštěvou ředitel Pontisu Miroslav Adámek.

Příjezd prezidentské kolony sledoval i Rostislav Zajíc.

„Chtěl jsem prezidenta vidět, jsem zvědavý. Mám tady vedle provozovnu, takže stačí jen vyjít ven. Tuším, že jsem naposledy v Šumperku viděl jen kdysi prezidenta Václava Havla,“ řekl.

Zvyšte mzdy

Program hlavy státu ve městě čítal zhruba hodinu. Podstatnou část této doby strávil Miloš Zeman setkáním s několika desítkami klientů a zaměstnanců Pontisu.

Při setkání zdůraznil, že je přítelem poctivých neziskových organizací, které pracují pro lidi a ne pro sebe. Už před několika lety se podle svých slov zasazoval o to, aby se pracovníkům v sociálních službách zvýšily platy.

„Při svých cestách po krajích jsem se seznámil s ubohou výší jejich mezd. Po debatách s nimi jsem si uvědomil, že svou práci dělají s láskou, ale že té lásky se nedá zneužívat a je třeba mzdy zvýšit,“ řekl.

Nikdo z radnice

Na akci přišli zástupci neziskových organizací v sociální oblasti, které ve městě působí. Naopak se jí neúčastnil nikdo z vrcholových představitelů města.

Při návštěvách se přitom prezident zpravidla setkává s představiteli města či obce, do níž přijíždí. Výjimku tvořila návštěva firmy Siemens v Mohelnici v roce 2014.

Šumperskou radnici o návštěvě hlavy státu nikdo oficiálně nezpravil. „Nás nikdo ze strany pana prezidenta ani jeho kanceláře neoslovil. Nebylo v programu navštívit radnici nebo někoho z vedení. Jako radnice jsme oficiální upozornění, že by pan prezident měl být v Šumperku, nebo požadavek na jeho uvítání neobdrželi,“ řekla mluvčí města Šumperku Olga Hajduková.

Faktem je, že Miroslav Adámek kandiduje v nadcházejících senátních volbách jako nezávislý s podporou hnutí ANO. Mandát přitom obhajuje Zdeněk Brož, který je starostou Šumperku.

Prezident Zeman na sever kraje v rámci své aktuální návštěvy přijede i zítra. Krátce po poledni se v Mikulovicích setká s místními a obyvateli okolních obcí.