O nově otevřené cukrárně v centru Ostravy v Puchmajerově ulici informoval Deník už loni v červnu. Po devíti měsících fungující cukrárny se obě dočkaly pozvánky na Pražský hrad ku příležitosti výročí od startu války na Ukrajině. „Smyslem setkání na Pražském hradě je představit a ocenit některé úspěšné Ukrajince, kterým se u nás například podařilo rozjet podnikání, provozují bistro nebo cukrárnu a pomáhají svým krajanům u nás i doma. Účastí na shromáždění chce prezident Petr Pavel poděkovat nevládním a neziskovým organizacím a také občanům ČR za podporu Ukrajiny,“ uvedl mluvčí.

Maryna s dcerou na setkání s prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě, 23. února 2024 v Praze.Maryna s dcerou na setkání s prezidentem Petrem Pavlem na Pražském hradě, 23. února 2024 v Praze.Zdroj: Deník/VLP Externista

Alina s Marynou dostaly pozvánky na setkání s českým prezidentem před 11 dny. „Na začátku jsem si myslely, že se jedná o vtip a nemohly tomu uvěřit. Bylo pro nás velkou ctí se setkání s prezidentem zúčastnit,“ uvedla majitelka cukrárny Royal Candy.

Setkání zahájil prezident projevem a následovalo krátké povídání. „Poděkovali jsme mu za pozvání a každý z pozvaných krátce představil svůj příběh. Prezidenta zajímalo, odkud pocházíme. Řekl nám, že ví o situaci v Mariupolu, a že je rád, že se nám podařilo obnovit svůj život,“ řekla Maryna, která se pečení dezertů věnovala už doma na Ukrajině.

Cukrářka pochází původně z ukrajinského Doněcku, odkud se v roce 2014 přestěhovala do Mariupolu. Kvůli počátku války před dvěmi lety se rozhodla pro přesun do Česka, společně s dvacetiletou dcerou a devítiletým synem. Manžel musel vzhledem k bojům zůstat na Ukrajině.

Generální ředitelka Krajské zdravotní Taťána Soharová
Kdo je nová ředitelka Krajské zdravotní? Chystám revizi, říká Taťána Soharová

„Nepočítáme s tím, že bychom se tam někdy mohly ještě vrátit,“ shodly se během loňského června matka i dcera. Prostor pro vlastní cukrárnu v Ostravě hledala cukrářka půl roku. „Menších prostorů není mnoho, ale po čase jsme s mámou prostor nakonec našly,“ dodala Maryna.

Sortiment v cukrárně tvoří netradiční dezerty, například ve tvaru hrušek nebo jablek. V nabídce jsou ale i tradiční zákusky, jako třeba medovník, tartaletka nebo brambora. Už měsíc po otevření si zákazníci novou cukrárnu v Ostravě oblíbili a Maryna tak měla v Royal Candy během dne několikrát úplně vyprodáno.