V pořadu televize Prima v neděli přirovnal chování zastupitelstva Prahy 6, které o přesunutí sochy rozhodlo, k obrazoborectví. „Přemýšlejme, co obrazoborectví v historii dokázalo, zničilo krásná umělecká díla,“ uvedl Zeman v Partii.

Připomněl, že Koněv se svými vojáky osvobodil na konci druhé světové války nejen Prahu, ale i koncentrační tábor Osvětim. „Má své místo v Praze, zatímco ti, kdo sochu odstraňují, v životě nic pořádně nedokázali,“ konstatoval.

V souvislosti s vměšováním Ruska do českých záležitostí připomenul Zeman své nedávné schůzky s velvyslanci Číny a Spojených států, kteří podle něj vyhrožovali Česku také. V prvním případě kvůli vztahům k Tchaj-wanu, v druhém kvůli plánům české vlády zavést digitální daň. „Oběma jsem říkal, že je to vměšování do vnitřních věcí a že je to kontraproduktivní,“ řekl český prezident. Dodal, že totéž platí pro Ruskou federaci, ačkoli odstranění sochy považuje za hloupost a obrazoborectví. Za zničení přitom považuje i přesunutí sochy.

Radnice Prahy 6 sochu Koněva, který se podílel na osvobození Prahy od nacistů, ale i na krvavém potlačení protikomunistického povstání v Maďarsku, dala odstranit minulý pátek a chce ji umístit do muzea. Za nepřípustné má stíhání české samosprávy Ruskem české ministerstvo zahraničí. Příslušné ruské zákony nebudou podle něj v Česku vymahatelné. Ministerstvo rovněž odmítlo zásahy ruských státních orgánů do vnitřních záležitostí České republiky.