Osud kufrů se začal psát před více než sto lety. „Podle typu výroby se u většího z nich jedná o zavazadlo, které provázelo Josefa Mašína už na cestě z legií do vlasti,“ vysvětlil ředitel Muzea československého opevnění Richard Sicha.

Menší kufr Mašín pravděpodobně zakoupil v době, kdy byl československým důstojníkem, tedy ve 20. letech minulého století.

Gestapo zabavilo veškerý majetek

Když si ale pro Josefa Mašína v květnu 1941 do bytu v pražských Nuslích přišlo gestapo, zabavilo mu veškerý majetek. „Oba kufry se naštěstí díky různých přesunům v rodině dochovaly a v roce 2010 byly darovány do sbírek Muzea K-S 14 U cihelny,“ dodal Sicha. Zdejší muzeum pečuje o řadu dalších památek, které se po popravených účastnících národního odboje zachovaly.

Režisér Tomáš Mašín
Film o Mašínech stopl covid. Na podzim se k nim vrátím, říká Tomáš Mašín

Oba kufry restaurovala Hana Tefal Juránková, která se specializuje právě na textil a kůži. „Ošetřeny byly i kovové části kufrů, ale jejich patina byla ponechána. Chybějící pochromované ozdobné hřebíky na vrchní straně kufru byly doplněny,“ uvedl Sicha.

Zatímco malý kufřík poputuje na své stále místo do expozice o historii čs. legií v Muzeu K-S 14, velký zdejší muzeum na rok zapůjčí do Regionálního muzea v Kolíně. Veřejnost jej tak bude moci od letošního srpna spatřit v Mašínově statku – památníku tří odbojů v Lošanech.