Tachov nebyl jediným městem, které bylo 14. února 1945 bombardováno. Bomby padaly i na Prahu, Plzeň, Cheb. Ale především na Drážďany, které byly hlavním cílem spojeneckých bombardérů.

Po podrobnostech náletu na Tachov pátral před časem tachovský badatel František Soukup. „Ještě dlouho po válce se nevědělo, proč byl Tachov bombardován. Za pomoci kamarádů Roberta Dvořáka a Zdeňka Hrbka se nám podařilo najít v USA letecký archiv, který měl záznamy o bombardování Tachova,“ zavzpomínal badatel, kterému se podařilo z archivu získat celou složku věnovanou této události.

Pohřeb Emila Bendíka v Klatovech, nad rakví jeho matka.
Jeden mrtvý, několik zraněných. S Romy si to v Klatovech vyřídili po svém

„Z hlášení velitele bombardovací skupiny jsme se dozvěděli, že ten den bylo nad střední Evropou špatné počasí. Tak se stalo, že některé skupiny nenalezly svůj stanovený cíl a proto si hledaly náhradní cíle. To se stalo i 452. bombardovací skupině, která měla dvě squadrony. Tachov bombardovalo 24 letadel,“ popisuje výsledky svého bádání Soukup.

Část bomb spadla mimo město 

Tomu se podařilo získat také zápis velitele bombardovací skupiny O. W. Eliora, který mimo jiné v hlášení o provedeném náletu napsal: „Přelétávali jsme nad bodem I. P. a viděli jsme příležitostný cíl v Tachově, Německo. Otočili jsme se, abychom provedli bombardování. Bomby byly svrženy přibližně v bodu I. P. Otočili jsme se nazpět k domovu a pátrali jsme po dalších příležitostných cílech.“

Bojové jednotky české armády přebírají první dávku úročných pušek pro přesnou střelbu CZ BREN 2 PPS.
OBRAZEM: Vojáci přebírají nové odstřelovací pušky. České nahrazují ruské

Jak dále František Soukup zjistil z dostupných německých údajů, na Tachov bylo před 77 lety svrženo 126 tříštivých 500 liberních bomb a 3000 zápalných bombiček. „Štěstí bylo, že část velkých bomb a většina zápalných bombiček spadla mimo město. Při náletu zahynulo 56 osob, 36 domů bylo zničeno a 40 domů bylo poškozeno těžce,“ uvádí badatel.