V jihočeské metropoli s nadsázkou vládne lednové jaro, na Šumavě spadlo za poslední dny asi 60 centimetrů sněhu (nejvíce o víkendu: 50, na úterý 10). Také severovýchod kraje, Táborsko a Jindřichohradecko, se v úterý probudilo do bílého rána. Situaci na horách v úterý popsal starosta Kvildy Václav Vostradovský. „Veškerou techniku máme v ulicích. Snažíme se udržet i běžecké stopy, ale podle předpovědi počasí to jednoduché nebude.“

Středeční sněžení nezopakuje úterní šumavskou intenzitu, ale právě na horách lze čekat dalších 15 až 20 centimetrů.

Deníku to sdělila meteoroložka Markéta Augustinová. V polohách kolem 800 metrů předpověď počítá asi s 5 centimetry a také v nížinách může na zem „přistát pár čísel“. Středeční nejvyšší teploty najdeme mezi -2 až +1 °C, v 1000 metrech kolem -5 °C.

V úterý pokryla vyšší polohy Jindřichohradecka nová bílá peřina. Ta s sebou přinesla několik dopravních nehod. Krátce před 9. hodinou ranní poblíž Nové Vsi nad Lužnicí havaroval nákladní vůz převážející umělá hnojiva. Na místě zasahovalo několik jednotek hasičů. „Řidič byl předán do péče zdravotníků, nebylo ale nutné jej z vozidla vyprošťovat,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Vendula Matějů.

Na Jistebnicku, které je jednou z nejvýše položených oblastí Táborska, napadlo v úterý kolem deseti centimetrů sněhu. Podle starosty Jistebnice Jiřího Popelky ale bílé srážky zásadní problémy v dopravě nezpůsobily. „Byly s opatrností sjízdné všechny silnice včetně pověstného vlásenického kopce, který bývá v zimě problematický,“ uvedl.

Veškerá zimní technika, kterou mají k dispozici, prohrnovala od rána. „V brzkých ranních hodinách nám v jedné z místních osad zapadli popeláři, ale to se podařilo rychle vyřešit. O jiném problému na Jistebnicku nevím,“ uzavřel Jiří Popelka.