"Po patnácté hodině bylo zdravotnické operační středisko informováno o dvojici vyčerpaných turistů, uvízlých v horském terénu v oblasti Velkého Polomu, poblíž Dolní Lomné," uvedl k události mluvčí zdravotnické záchranné služby (ZZS) kraje Lukáš Humpl.

Ke dvojici návštěvníků hor vyrazila na beskydský hřeben hlídka horské služby na skútru a lyžích. Vyčerpanou dvojici v hlubokých závějích horští záchranáři nalezli, ale jejich transport z místa se jevil jako velmi obtížný.

"Z tohoto důvodu byla o pomoc požádána posádka LZS Ostrava. Stroj odstartoval s plným vybavením pro zásah v podvěsu. Pilotovi se však podařilo v zimním horském terénu přistát asi sto metrů od turistů. Oba postižení byli vzati na palubu stroje a ten s nimi odletěl do údolí. Na horském hřebeni musel zůstat jeden ze členů posádky vrtulníku, aby při letu nedošlo k přetížení stroje. Vrtulník se tedy následně musel ještě jednou vrátit, aby byla jeho posádka na palubě zase kompletní," popsal dále Lukáš Humpl.

Jak dále dodal, oba turisté měli velké štěstí, protože z nepříjemné situace vyvázli bez zranění.

"Jak ukázalo vyšetření lékařem, pouze s fyzickým vyčerpáním a lehkým podchlazením. Transport do nemocnice ani další péči jim nebylo nutno poskytovat," doplnil mluvčí ZZS.

Petr Král (na snímku uprostřed) při loňském předání plakety Dar krve – dar života v Praze.
Oceněný dárce krve: Hlavně se nebát a zkusit to