„V úmyslu se obohatit uvedla do smlouvy, že je osoba samostatně výdělečně činná, a že její čistý měsíční příjem činí devět tisíc korun, což nebyla pravda,“ přiblížila případ policejní mluvčí Eva Čeplová. Skutečný příjem obviněné ženy z Prostějova byl totiž mnohem nižší. Nakonec úvěr vyčerpala téměř celý, na splátkách však uhradila jen něco přes čtyři tisíce.

Falešné podnikatelce hrozí vězení, stejně jako muži z Prostějovska, který na základě padělaného potvrzení o výši příjmu vylákal sto tisíc. Další podvodníci připravili několik firem o částky v řádech desetitisíců.

Hospodářská krize však na četnost těchto případů nemá v podstatě vliv.

„Počet takovýchto podvodů je srovnatelný s předchozími lety,“ potvrdila mluvčí Čeplová. Úvěrové společnosti se na druhou stranu poučily a jsou obezřetnější.

„V lednu jsme zaznamenali několik případů, kdy nám lidé ve snaze získat půjčku, předložili ukradené občanské průkazy. Všechny tyto podvodné zájemce jsme okamžitě předali policii,“ konstatoval Ondřej Holoubek, mluvčí společnosti Provident Financial, která poskytuje úvěry po celé republice.

Někteří lidé kvůli obtížné ekonomické situaci ztrácejí schopnost dluhy splácet.

„Pořídili jsme si dům na úvěr ze stavebního spoření. Teď doufám, že nepřijdu o práci, protože by to byl opravdu problém. Jiné zaměstnání bych sháněl jen velmi těžko a nejspíš bychom se museli stěhovat,“ svěřil se pětatřicetiletý Jaroslav z Prostějovska.

Blýská se na lepší časy?

Podle finančníků se situace zlepšuje.

„Neschopnost klientů splácet úvěry se u nás sice projevila, ale nijak markantně. K poskytování půjček jsme totiž přistupovali velmi obezřetně. V současné době těchto případů ubývá,“ tvrdí mluvčí České spořitelny Kristýna Havligerová. Optimistické zprávy potvrzují i další zástupci úvěrových firem.

„Trend je mírně klesající. V lednu počet neplatičů na Prostějovsku poklesl ve srovnání se stejným obdobím loňského roku o dvě procenta,“ prohlásil za společnost Provident Financial Ondřej Holoubek.