Příčinou tohoto úkazu je úplná uzavírka silnice mezi Hvězdou a Ovčárnou. Od 10.20 do 15.20 hodin tudy nikdo neprojede kvůli opravám silnice. Turisté, kteří by se po vydařené túře už rádi vrátili domů, nemohou kvůli uzavřené silnici odjíždět průběžně. Proto se na Ovčárně nahromadí.

Pak v 16 hodin turisté doufají, že vypravené kyvadlové autobusy budou mít dostatečnou kapacitu, aby je všechny odvezly. Pokud na někoho nezbude v autobusech místo, další šanci opustit Jeseníky autobusem dostane až za hodinu. Na úzké lesní silnici se auta nemůžou vyhnout v protisměru, takže doprava zde funguje kyvadlově a řídí se jednoduchým pravidlem. Každou celou hodinu se jezdí dolů na Hvězdu a o půl zase kolona aut a autobusů vyráží nahoru na Ovčárnu.

Neregulované koryto Morávky mezi Frýdkem-Místkem, Dobrou, Nižními a Vyšními Lhotami, málo známé místo, 14.7.2022.
OBRAZEM: Divočina jen kousek za městem. Frýdek-Místek nabízí skutečnou raritu

Naštěstí dopravní omezení na této klíčové komunikaci platí jen ve všední dny. Zhotovitelem rekonstrukce silnice je společnost Swietelsky stavební. Ta se zavázala stavební práce dokončit do 135 dnů od zahájení rekonstrukce. Zhotovitel také musí být připraven na to, že v případě potřeby musí silnici i během prací uvolnit pro případné výjezdy sanitek a hasičů.