Bunkr s pozemkem v části Mikulova zvané Na Mušlově několik set metrů za Penzionem Mušlov a nedaleko silnice z Mikulova na Bulhary prodává aktuálně jako jeden ze dvanácti řopíků ministerstvo obrany. „Objekt je bez inženýrských sítí a přístup k němu je možný po pozemcích města. Minimální kupní cena je devětadevadesát tisíc korun,“ uvedli představitelé ministerstva obrany ve zveřejněném výběrovém řízení na nepotřebný majetek.

Část zámeckých zdí poničili před deseti lety povodně. Dělníci začali na opravách pracovat předloni na jaře.
Před deseti lety je poničily povodně. Nyní jsou zámecké zdi ve Slavkově opravené

Takzvané řopíky, které armáda prodává, jsou nejčastěji v okolí Mikulova, ale také třeba u Chvalovic na Znojemsku. Na jihu Moravy jsou v příhraničí stovky takových malých vojenských pevnůstek. Podle informací Deníku jich armáda už víc než polovinu prodala.

Podle nadšence Pavla Maška, který před časem koupil jeden řopík u Březí a jeden u Znojma kupuje tyto bunkry několik skupin lidí. „Jsou to v první řadě nadšenci vojenské historie. V těch větších provozují muzea a pořádají různé akce. Bývají to často i lidé, kteří nejsou místní. Mnohdy dojíždějí padesát až sto kilometrů ze svého bydliště. Například z Brna,“ uvedl Mašek.

Nevole místních 

Jenže noví majitelé bunkrů se mnohdy potkávají s nevolí místních obyvatel či dokonce zastupitelů obcí. „Když jsem zjistil, že dělat muzeum v tak malých pevnostech nejde třeba kvůli neochotě místních spolupracovat, inspirovala mne návštěva u amerického podnikatele a vynálezce Elona Muska. Tam u piva vznik nápad přidělat na řopík radioamatérskou anténu původně užívanou na navazování radiových spojení pomocí odrazu radiových vln od povrchu Měsíce. Tím chci posunout řopík částečně do přítomnosti i budoucnosti. Zkušenost potvrdila, že historie v podobě bunkru zůstane zachována a netradiční vzhled s anténou zaujme i ty, kteří historii nevyhledávají, anebo je samotná vojenská tematika nepřitahuje,“ naznačil Mašek.

Na Tokáni hoří dvě historické chaty a les.
Požár v Českém Švýcarsku: Sruby byly zcela ojedinělé, říká památkářka

Když neuspěl se svými plány u Březí na Břeclavsku, rozhodl se udělat satelitní řopík u Znojma. „Zatím se to nedaří. Bohužel je za tím politika. Nenašel jsem podporu zastupitelů Znojma, když jsem potřeboval odkoupit pár čtverečních metrů půdy kolem bunkru,“ řekl Mašek.

Nové využití

Podle starosty Novosedel na Břeclavsku, kolem kterých je asi desítka řopíků je dobře, že postupně nacházejí nové využití. „V jednom takovém je u nás muzeum, jiný využívá majitel jako sklad zeleniny. Nejhorší je, když nemá využití a slouží jako popelnice nebo lidem bez domova,“ myslí si Adam Hrůza.

Na blanenském náměstí Republiky se konal tradiční sraz aut značky Trabant. Už po dvanácté.
VIDEO: Trabant? To je srdcová záležitost, říkají fandové legendárního auta

Vlnu nevole předloni zdvihl uříznutý kus stejné pevnůstky u Vratěnína. Mladý umělec Ondřej Bělica jej tehdy odřízl se souhlasem majitele řopíku. Připoutal tak pozornost tisíců lidí v celé zemi, bouřlivé diskuse na sociálních sítích na sebe nenechaly dlouho čekat.

V příhraničí po celé České republice jsou tisíce řopíků. Armáda řadu z nich postupně prodává dlouhodobě.