Zpráva o zbytečném vzletu záchranářského vrtulníku vyvolala vlnu negativních reakcí. Poté, co zdravotníci přistáli nedaleko centra severočeského Mostu, se totiž ukázalo, že volající utrpěl poměrně banální poranění prstu.

„O tom, zda bude na místo vyslán vrtulník, rozhoduje dispečer. Ten dostal informaci o těžkém zranění nohy. K úrazu mělo podle získaných informací dojít ve chvíli, kdy pacientovi spadl na nohu těžký kovový předmět. Později se ukázalo, že tím těžkým předmětem bylo víko od popelnice,“ sdělil Deníku mluvčí Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje Prokop Voleník.

Kolik vzlet vrtulníku stál, není snadné vyčíslit, vykazují se totiž letové minuty. „Bohužel se to nestává výjimečně. Nejednou nám pacient po našem příjezdu sdělí, že si nás volal proto, že věděl, že bude ošetřen bez čekání a doktora bude mít jen pro sebe,“ dodal Voleník k nadužívání služeb záchranářů.

Záchranář radí: Nelhat! 

Dlouholetý záchranář apeluje na svědomí veřejnosti a zdůrazňuje, že zneužívání těchto služeb může stát někoho těžce zraněného, kdo akutní pomoc ve stejné chvíli opravdu potřebuje, i život: „Jsme jen lidi a naše práce je fyzicky a psychicky velmi náročná, musíme bezprostředně na místě zastoupit specializované doktory a stanovit správnou diagnózu. Dennodenně bojujeme v krizových situacích o záchranu lidských životů a prosíme veřejnost o spolupráci. Moje rada zní: Nelhat!“

Prokopni to - Kdy (ne)volat záchranku:

Prokopni to 16. díl | Video: se svolením Krajské zdravotní

Voleník zároveň nabádá ke zhlédnutí pravidelného pořadu o zásazích Zdravotnické záchranné služby Ústeckého kraje s názvem Prokopni to, který je k dispozici na YouTube a má již 32 dílů.