Obvinění ze dvou trestných činů se snaží zvrátit známý youtuber a kulturista, známý provokativními výroky, Filip Grznár. Poté co na sociální sítě vyvěsil video, na kterém schvaluje zastřelení Roma v Chomutově, ho začala vyšetřovat policie. Dvaatřicetiletý sportovec na ni podal stížnost.

Policie se ke stížnosti nechce vyjadřovat. „Informace z průběhu vyšetřování poskytovat nebudeme,“ sdělila jen policejní tisková mluvčí Alena Bartošová.

Sdílnější byl advokát kulturisty Jan Varga. „Ano, mohou potvrdit, že jsme podali stížnost,“ uvedl pro Deník s dodatkem, že ale kladný výsledek neočekává. „Tyto stížnosti se z 99 procent zamítají. Rozhoduje o nich státní zástupce, který dozoruje vyšetřování, a proto to dopadá takto,“ shrnul advokát.

Přesto se podle jeho slov Filip Grznár alespoň snažil využít zákonného opravného prostředku. „Důležité hlavně bude, jak to dopadne u soudu, kde musí prokázat, že by trestný čin byl spáchán,“ doplnil Varga.

Policie sportovce obvinila ze spáchání trestného činu násilí proti skupině obyvatel a proti jednotlivci a schvalování trestného činu. Vysloužil si je schvalováním zastřelení Roma na sídlišti Písečná a několika drsnými výroky.

„To obvinění je ale naprosto nesmyslné. To, že jsem něco řekl jako youtuber, kdy jsem svým způsobem umělec, nelze brát vážně. Byla to nadsázka, která je pro svět youtuberů typická,“ hájí se Filip Grznár. „Další věc je, že si myslím, že střelec jednal v sebeobraně,“ dodal.

S průběhem kauzy, kterou odstartoval svým videem, je však naprosto spokojený. „Chtěl jsem připoutat pozornost k případu, kdy se uplatňuje rasismus naruby a justice je zbytečně tvrdá. S kauzou jsem naprosto spokojen, neshledávám na ní nic chybného. Stoprocentně bych nic neměnil,“ uzavřel.

K tragické střelbě došlo 27. května. Střelec vyprázdil zásobník do Roma, který najížděl do aut a několika lidí. Obviněn byl z vraždy, hrozí mu trest odnětí svobody v délce dvaceti let.