Očekávaná apokalypsa se nekonala. Mnoho lidí nechalo auta doma, do metropole se v pondělí ráno nevydali po silnicích ani někteří přespolní. "Situace v Praze je naprosto perfektní, doprava je plynulá. Je na místě poděkovat motoristům, že do Prahy nevyrazili, ten provoz je slabší," uvedl před osmou ráno policejní mluvčí Jan Daněk.


Nahrává se anketa ...

Čeho je moc, toho je příliš. Stop byrokracii. Chraňme naši českou půdu. Takové a další transparenty zdobily traktory a další zemědělskou techniku, se kterou přijeli farmáři z mnoha míst protestovat do Prahy. Jejich cesta centrem metropole byla skoro nekonečná a zároveň impozantní. V některých traktorech cestovaly spolu s řidiči i děti.

Zdroj: Deník/Radek Cihla

Před šestou hodinou oznámila policie na síti X, že do Prahy míří zhruba pět set kusů zemědělské techniky. "Doprava je zatím plynulá a nikde se netvoří kolony," hlásili policisté, kteří už řešili první přestupky, například zastavení na zákazu ve Wilsonově ulici. Po sedmé hodině už byla zemědělská technika v centru metropole. Tehdy byla ještě doprava plynulá.

Před půl osmou už ale Technická správa komunikací hlásila v souvislosti se zemědělskými vozidly kolonu dlouhou asi dvanáct kilometrů táhnoucí se od Náchodské přes Rohanské nábřeží až po Štvanici. Další kolona byla až po křižovatku Ječné a Legerovy a dále směr na Nuselský most.

Začínající kolaps dopravy v centru se projevil i na náměstí I. P. Pavlova. Auta stojící ve směru jízdy k Muzeu na tramvajových kolejích bránila odjezdu tramvaje ze zastávky po několik intervalů semaforu. Nakonec vše vzal do ruky jeden z chodcu. Začal obcházet auta a upozorňovat řidiče: "Blokujete tramvaje, kdybyste každý popojel o 10 centimetrů, bude mít místo, aby projela." A pomohlo to.

Zdroj: Milan Holakovský

Postupně se začala zastavovat doprava i na příjezdových silnicích k magistrále. Jako jedna z prvních to "odnesla" Seifertova, která ústí na frekventovanou křižovatku s magistrálou u Bulhara.

Některé traktory cestou troubily a na oplátku, zřejmě na podporu zemědělců, troubili i někteří řidiči. Kolemjdoucí řadě zemědělských strojů mávali. Názory Pražanů se ale různí. „Je to každého věc, ale nemuseli by dělat takový kravál, řekl Deníku muž, který přihlížel defilé techniky. Další kolemjdoucí Deníku řekla, že protestujícím fandí, byť nepředpokládá, že akce bude mít významnější ohlas. „Je ale třeba, aby těm nahoře někdo ukázal, že to opravdu dělají špatně," zdůraznila žena.

Během jízdy Prahou se protestující zemědělci setkali i s pokřikováním naštvaných řidičů, to ale nebylo jedinou negativní emocí, s níž se setkali. Na magistrále se dokonce přihodilo, že z domu, a to hned z několika oken, na ně vyletěla vajíčka. Bylo to ale opravdu jen ojedinělé, shodují se účastníci, přehlédnout to však nemohli.

Provoz PIDu již bez větších problémů

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) před sedmou hodinou ranní oznámil dopravní omezení na trase linky 13 Olšanské hřbitovy - Muzeum v obou směrech kvůli souvislé koloně traktorů směřující na demonstraci zemědělců. Ve tři čtvrtě na osm už byl úsek průjezdný.

Demonstrace zemědělců před ministerstvem zemědělství a blokáda pražské magistrály.
Řidiči velebí zemědělce a děkují za nezvykle průjezdnou Prahu

Linka H1 provozovaná v úseku Chodov - Jedličkův ústav zastavila dočasně provoz mezi Jedličkovým ústavem a náměstím Republiky. Před desátou hodinou se povedlo provoz této linky obnovit. Ke zpoždění docházelo i na dalších linkách, tam ale už omezení padla.

Spolehlivými dopravními prostředky veřejné dopravy byly vlaky a metro. DPP připravil i záložní vlaky k případnému posílení dopravy metrem. Na protest upozorňuje hlášení v metru - s tím, že je omezen provoz povrchové dopravy.

Kolem desáté hodiny byl provoz PID bez větších komplikací i zpoždění, podnik o tom informoval na sociální síti X: „Takhle zelené pondělní ráno jsme tu už dlouho neměli. Nicméně situaci budeme i nadále pilně monitorovat."

Před polednem začal přesun na Malostranské náměstí. I poté, co většina pěších účastníků od ministerstva odešla, technika, která před ním stála v opravdu dlouhé koloně, zůstala na místě.

Na Malostranském náměstí byla pak po poledni zahájena debata a od 15 hodin zde začal další program. Po třetí hodině odpolední opustili všechny traktory magistrálu, po 16. hodině byl ukončen i protest na Malostranském náměstí a další program, který měl trvat až do nočních hodin, byl zrušen.

Traktory už z magistrály zmizely

Do Prahy vjížděly traktory ještě za šera. Organizátoři oznámili, že by vozy měly od míst shromáždění odjíždět během odpoledne.

Odjezd traktorů z magistrály potvrdila na sociální síti X i policie. „Někteří zemědělci s technikou začínají uvolňovat magistrálu a z místa odjíždí. Podle jejich vyjádření se většina vrací zpátky domů." Magistrálu po třetí hodině odpolední opustily již všechny traktory a provoz byl znovu obnoven bez omezení.

Demonstrace zemědělců v Praze
Zemědělci protestovali na Malostranském náměstí. Tam je napadli odpůrci

Kolona traktorů a zvláště ty, které projížděly podél ní, se staly atrakcí pro náhodné kolem jdoucí. Lidé si je fotili nebo natáčeli pomocí mobilních telefonů, někteří i zamávali. Sem tam některý z projíždějících řidičů zatroubil na pozdrav, přičemž se zdá, že častěji houkali ti, kteří seděli za volanty nákladních aut. A a troubením se loučili i odjíždějící protestující.

Město poděkovalo Pražanům

„Chtěli bychom všem Pražanům i obyvatelům ostatních krajů velmi poděkovat za to, jakým způsobem přistoupili k dnešním protestům a necestovali autem do Prahy nebo po metropoli, ale zvolili home office či jinou formu dopravy. Právě díky vám nekolabovala doprava a obecně byl v metropoli provoz jako o víkendu. Problémy jsme evidovali pouze brzy ráno," napsal Magistrát hlavního města Prahy na sociální síti X.

Zemědělci navíc nakonec neblokovali celou magistrálu, ale většinu doby stáli v jednom jízdním pruhu v každém směru, jen ráno blokovali dva pruhy v každém směru. Policie za stání na magistrále hned ráno rozdala pokuty a řešila mimo jiné i jednu dopravní nehodu traktoru s osobním vozidlem.

Protestující farmáři chtěli blokádou upozornit na podmínky českého zemědělství, stěžují si na rostoucí náklady a výrazně klesající zisky, také na dotační politiku, dovozy ze zahraničí, byrokratickou zátěž i systém kontrol. „Už jsme vyloženě u zdi, už nemáme kam couvat a hrajeme vabank,“ řekl Deníku v pondělí nad ránem na místě srazu protestujících farmářů ve Vítově na Kladensku Pavel Petrus, zástupce zemědělců z Lounska.

Přehled hlavních událostí kolem dnešních protestů zemědělců v Praze:

05:42 - Policie uvedla, že do Prahy míří asi 500 kusů zemědělské techniky.
06:00 - První desítky kusů techniky protestujících dorazily k ministerstvu zemědělství, protestující posléze zastavili dopravu před ministerstvem na pražském Těšnově.
06:22 - V souvislosti s protestem zemědělců se v Praze začaly vytvářet kolony v různých ulicích.
06:50 - Demonstrující zemědělci podle organizátora akce Zdeňka Jandejska chtějí, aby vláda 21. února jednala o odstoupení od Green Dealu.
06:55 - Ministr zemědělství Marek Výborný řekl ČTK, preferuje jednání u stolu než protest na ulicích. Organizátoři podle něj sledují vlastní politické cíle a zemědělce nezastupují.
07:00 - Traktory začaly blokovat některé pruhy na pražské magistrále.
08:03 - Do Prahy přijelo více než 500 traktorů, další jsou na cestě. Na podporu farmářů by mělo dorazit i 4000 aut, řekl ČTK mluvčí protestu Daniel Sterzik.
08:06 - Kolona traktorů zúžila magistrálu u Muzea do dvou pruhů, doprava se zpomalila.
08:37 - Zemědělci před ministerstvem zemědělství řekli ČTK, že demonstrují zejména kvůli vysokým cenám energií či byrokracii, někteří se distancují od pořadatelů.
08:56 - Provoz pražské integrované dopravy protest zemědělců podle pražského dopravního podniku výrazněji nenarušil. Zhruba na půl hodiny byl ráno přerušený provoz tramvají na Vinohradské ulici a kvůli průjezdu zemědělské techniky nabíraly zpoždění tramvajové spoje na náměstí I.P. Pavlova. Více než dvě hodiny byl zastavený provoz části autobusové linky H1, určené pro přepravu handicapovaných.
09:40 - Před ministerstvem zemědělství demonstrovalo několik set zemědělců, ministra zemědělství Výborného vypískali a požadovali demisi vlády.
10:06 - Agrární komora ČR podle mluvčí Barbory Pánkové rozumí tomu, že jsou farmáři zoufalí z přístupu politiků v ČR i EU.
10:08 - Protesty zemědělců v Praze nemají mnoho společného s bojem za podmínky zemědělců, uvedl premiér Petr Fiala (ODS). Akci pořádají lidé, kteří se netají podporou Kremlu, uvedl na sociální síti X.
11:00 - Část nespokojených zemědělců předala dopis ministrovi Výbornému, ve kterém ho žádala, aby Česko odstoupilo od Green Dealu.
12:00 - Přesun části zemědělců na Malostranské náměstí.
13:30 - Částečné zablokování tramvajové dopravy v centru na několik minut
14:30 - Střet demonstrantů s odpůrci. Při potyčce musela zasahovat policie.
15:00 - Policie ČR uvedla, že provoz na Magistrále byl plně obnoven, technika odjela.
15:32 - Pisatel na sociální síti uvedl, že pondělního protestu se zúčastní se samopalem a půjde s ním na Úřad vlády. Kriminalisté ho zadrželi.
16:05 - Pondělní protesty zemědělců na Malostranském náměstí skončily