Zemědělci to považují za provokaci, protože na silnicích, u kterých značky stojí, chtěli blokovat při pondělním protestu dopravu. Plánovali, že na ně postaví právě traktory a nákladní auta. Týká se to komunikace z Plzně na Chotíkov u obchodního domu Globus a okolí dálničních přiváděčů u Ejpovic. „Ještě ve čtvrtek značky nestály, a v pátek ráno mi volali kolegové, že jeli okolo a je tam zákaz vjezdu traktorů, tak co si o tom máme myslet?“ ptal se včera předseda Okresní agrární komory Plzeň–jih Jiří Tomec.

Podle informací z Krajského úřadu Plzeňského kraje, který umístění značek povoloval, i Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD), které je instalovalo, se jedná o obrovskou náhodu. O instalaci asi dvou desítek značek rozhodl Krajský úřad na popud policie už v polovině dubna. Značky mají zvýšit bezpečnost a plynulost dopravy a osazují se na silnicích prvních tříd u vjezdu do města.

„Než se značení vyrobí, tak to chvilku trvá. Vyšlo to, že se montuje právě v těchto dnech.

Protest
– Zemědělci chtěli zablokovat nájezd a výjezd na dálnici D5 u Ejpovic a silnici z Plzně na Chotíkov u obchodního domu Globus.
– Protest má trvat od 9 do 12 hodin.

Ale s protestem zemědělců to nemá vůbec nic společného. Ani jsme o něm nic nevěděli,“ dušuje se ředitel plzeňské pobočky ŘSD Zdeněk Kuťák.

Zemědělci plánovali v pondělí od 9 do 12 hodin vybrané silnice úplně zablokovat a přidat se tak k celorepublikovému protestu, kterým chtějí upozornit veřejnost a především politiky, že se české zemědělství nachází v kritické situaci. „Necháme projet pouze sanity, policisty a hasiče. Počítáme, že u Globusu budeme mít asi třicet vozidel, u Ejpovic tak padesát,“ tvrdil včera dopoledne ředitel Okresní agrární komory Plzeň–sever Jiří Tetzeli.

Po instalaci značek agrárníci uvažovali o změně trasy nebo využití jiné techniky než traktorů. Nakonec se rozhodli, že to risknou a na silnice vyjedou i s traktory. Mohou ale dostat pokutu.

„Dopravní policisté budou mít v době akce zvýšený výkon. Jakékoliv protiprávní jednání budou postihovat,“ uvedla mluvčí krajských policistů Pavla Soukupová. Vyzývá řidiče, aby se ohlášeným úsekům raději vyhnuli.

Zemědělci jsou dlouhodobě nespokojení hlavně s nízkou výkupní cenou mléka, kvůli které se snižují počty hovězího dobytka. „Výkupní ceny u surového mléka se pohybují mezi 5,50 až 6,50 korunami za kilogram, což je zhruba tři koruny pod výrobní cenou,“ říká Tetzeli. Agrárníci vidí základní problém v tom, že nové země EU mají nárok na nižší dotace do zemědělství oproti zemím zakládajícím. Jejich výrobky pak nejsou konkurenceschopné.

Podobné protesty už zemědělci pořádali několikrát. Zatím naposledy na konci dubna se pomalu šinula kolona traktorů a dalších zemědělských strojů po několika silnicích na jižním Plzeňsku.