Protivníkovi či bývalému partnerovi lze otrávit život mnoha způsoby. Nepříjemné nadávky v mobilu jsou stále častějším způsobem, jak si lidé vyřizují účty. Agrese se objevuje mezi bývalými partnery, v rodině. Vedle slovního napadání v rejstříku obtěžování nechybí ani falešné telefonáty.
Oběti podobných ataků jsou však stále častěji poučené a obracejí se na policii. Nepříjemné útoky v mobilu tak lze zarazit v počátku. Příjemce tím může zabránit stupňování, které by mohlo přerůst až ve vyhrožování násilím.
Obtěžování SMS zprávami přivedlo tento týden na policii mladou ženu z Dobrušska, kterou od listopadu minulého roku bombardoval bývalý známý.
„Žena se nejprve snažila s mužem promluvit a vysvětlit mu, že jí tyto esemesky obtěžují. Pisatel však na to nereagoval a stále jí posílá kolem dvaceti zpráv denně,“ popsala případ Šárka Ehlová z tiskového servisu rychnovské policie.
Podobné problémy řešili i muži. Tentokrát se jednalo o dlouhodobé slovní útoky mezi bratry na Týnišťsku. Rodinný spor vyvrcholil tím, že jeden ze sourozenců večer oznámil policistům, že dostává urážející zprávy. Ti i tento případ vyšetřují jako přestupek proti občanskému soužití.
„Podobného obtěžování přibývá, lidé se také na nás stále více obracejí, protože jsou o této možnosti stále častěji informováni z médií,“ potvrzuje policejní mluvčí Alena Kacálková.
Na policii se obrátila i rodina z Rychnovska, aby si ověřila podezřelý telefonát. „Muž, který se představil jako policista, jim sdělil, že se mají dostavit na oddělení, protože někde překročili rychlost. Postup se jim zdál divný,“ uvedla Kacálková. Vysvětlila, že vše ověřili a že se skutečně jednalo o falešnou výzvu, jelikož policie takovým způsobem nepostupuje.
Výhružné či obtěžující SMS se nemusí vždy šetřit jako přestupek
V současné době policie nebezpečné pronásledování posuzuje jako přečin v případě, že je naplněna kombinace v počtu útoků (zpravidla 8-10 útoků) a týdnů, po které pronásledování trvá (zpravidla 4-6 týdnů).
Co je nebezpeční pronásledování (§354): pronásledovatel vyhrožuje útokem na zdraví, vyhledává osobní blízkost osoby, vytrvale ji prostřednictvím prostředků elektronických komunikací, písemně nebo jinak kontaktuje, omezuje ji v jejím obvyklém způsobu života, zneužije její osobní údaje za účelem získání osobního nebo jiného kontaktu… atd.
Takový pachatel může být potrestán odnětím svobody až na jeden rok nebo zákazem činnosti, na 6 měsíců a až tři roky, spáchá-li výše uvedený čin vůči dítěti nebo těhotné ženě, se zbraní nebo nejméně se dvěma osobami.
Zdroj: Policie ČR