V Chlumanech se lidé, jimž voda zalila domy, ubytovali u sousedů. Hráz rybníka se neprotrhla. Jedna vytopená rodina odjela do Volar.

"Dvě rodiny se mohly vrátit v noci domů, protože voda opadla. Záplavy byly na dvě části: potok vytopil dvě rodiny, ty ale nebyly evakuované, ty si to ještě rychle vyklidily. Ale hráz rybníka způsobila, že se evakuovaly tři rodiny. Hráz ale nepraskla a mohly se vrátit domů," řekla starostka obce s 307 obyvateli. Dalším lidem v Chlumanech způsobil prudký déšť škody na zahradách.

Naplavená zemina a bahno

Jihočeští hasiči měli nejvíce práce v sobotu po 21:00. Například ve Čkyni či v Radhosticích se museli hasiči potýkat s čištěním silnic od naplavené zeminy a bahna. Na několika místech na Prachaticku muselo taktéž dojít k čerpání vody ze sklepů a ucpaných kanálů. Odklízeli popadané stromy, monitorovali potoky.

"Sháníme vysoušeče, musíme se pustit do úklidu silnic. Nejvíce zasažené byly tři domy," uvedla v neděli ráno pro Prachatický deník starostka.

Podle meteorologů bude dnes v jižních Čechách zataženo až oblačno, místy déšť nebo přeháňky, ojediněle bouřky. Srážky budou postupně ustávat a oblačnost ubývat. Nejvyšší denní teploty budou 21 až 24 stupňů.