Dukovanská jaderná vinice se nachází v prostoru mezi stávající elektrárnou a připravovaným novým jaderným zdrojem. Navštívit ji může každý, je volně přístupná. Turisty k vinohradu dovede polní cestička na západní straně elektrárny, která ústí ze silnice k obci Rouchovany.

„Elektrárna Dukovany se nachází v blízkosti Znojemské vinařské podoblasti. Proto jsme pro vinohrad zvolili odrůdy Sauvignon a Ryzlink rýnský, které jsou pro tuto oblast typické,“ řekl ředitel dukovanské elektrárny Roman Havlín.

Jaderný vinohrad energetici ve spolupráci s místními vinaři vysadili už na podzim 2018. V rámci oslav 35 let od zahájení bezpečného a spolehlivého provozu elektrárny jej nyní představili veřejnosti.

Místní kamenitá půda je pro vinohrad velice výhodná. „Využívá naakumulovaného tepla ze slunečního záření a díky mírnějším změnám teplot mezi dnem a nocí dochází k lepšímu vyzrávání hroznů a hromadění aromatických látek,“ popsal zdejší prostředí Zbyněk Prokeš, který zajišťuje odborný dohled a správu vinohradu. Víno z jaderné vinice nebude nikde k dostání, elektrárna je využije jako dárek.

Dukovanský vinohrad je prvním vinohradem v areálech elektráren skupiny ČEZ. Počet vysázených hlav vinné révy je 2040 kusů, což symbolizuje aktuální instalovaný výkon čtyř bloků Jaderné elektrárny Dukovany.