Mnoho let upozorňovali představitelé Židovské obce na ostudné dědictví minulého režimu, dlažbu z náhrobků. Dnes převzal předseda pražské Židovské obce František Bányai od zástupců TSK první tři dlažební kostky, které byly identifikovány jako kostky vyrobené z židovských náhrobních kamenů. Pocházejí z ulice 28. října v Praze 1 z uvolněné dlažby, nikoli z výkopových prací.

Selekce na osvětimské rampě
O osudu jazzového muzikanta rozhodl šílený Mengele. Na osvětimské rampě

Předání kamenů se uskutečnilo na základě Memoranda ze dne 3. prosince 2019 uzavřeného mezi Magistrátem hl. města Prahy a Židovskou obcí v Praze, díky kterému tak TSK může takové kameny identifikovat a předat.

Kameny budou umístěny na židovském hřbitově na Žižkově

„Děkujeme Magistrátu za vstřícnost při jednání a zejména TSK za péči, kterou tomuto problému věnuje. Náhodný nález těchto kamenů je důkazem, že memorandum funguje,“ řekl František Bányai po převzetí kamenů. „Kameny budeme pietně deponovat a následně je umístíme do panteonu výstavky, kterou připravíme na nevyužívané zatravněné části starého židovského hřbitova na Žižkově,“ dodal.

Adolf Burger
Z Osvětimi do ďáblovy dílny. Byli jsme tam jako mrtví na dovolené, říká přeživší

Za minulého režimu byly k výrobě dlažebních kostek použity náhrobní kameny z židovských hřbitovů. Rozřezané náhrobky z židovského hřbitova v Údlicích na Chomutovsku a dalších, byly podle Židovské obce použity na dláždění Václavského náměstí a ulic Na Příkopě a 28. října.