„Začali jsme třešněmi a ve středu večer jsme pálili i meruňky. Zatím však pravděpodobně nebudeme pálit každý den, jelikož zákazníků v měsíci červenci není tolik,“ dodal Roubal.

Jedním z prvních zákazníků, který do pálenice zavítal, byl Milan Vichlenda z Holešova. „Nechávám pálit třešňový kvas a na podzim se chystám na švestky,“ sdělil. „Každý pěstitel má svůj způsob, jak si ošetřuje kvas. Je pravda, že letní ovoce je náročnější. Teploty jsou vysoké a je třeba si pohlídat, aby nedošlo k překvašení,“ zmínil pěstitel.

Většinou prý začíná pálenice v Přílepech fungovat v srpnu, tento rok však byla otevřena na základě poptávky o něco dříve. Největší nápor zákazníků tamní provozovatelé obvykle mají od září do března.

„V minulých letech jsme začínali v šest hodin ráno a zastavili jsme se v deset hodin večer. Předloni jsme dokonce měli i noční směny, protože se pálilo někdy až do pěti hodin ráno,“ prozradil Deníku Pavel Roubal. Loňský rok byl údajně slabší.

Jen kvas a žádné další starosti

Prvně se k pálení odhodlal pan Rostislav ze Štípy u Zlína. „Přivezl jsem do pálenice asi 70 litrů kvasu. Nejnáročnější byl samotný sběr třešní, který mi zabral téměř 12 hodin,“ odhalil úskalí samotné přípravy.

Přílepská pálenice funguje tak, že se lidé předem objednají, dovezou si kvas a poté už se v podstatě nemusejí o nic starat. „Výhodou je, že člověk nemusí kvas přelívat. Nasajeme ho hadicí přímo do zásobníku,“ poznamenal páleničář. Vypálit sto litrů zde trvá asi jednu hodinu.

„V závěru si člověk sám určí, na kolik procent chce pálenku naředit. Pod 48 % však nejdeme, jelikož by hrozilo zakalení,“ objasnil. Sdělil také, že zákazník platí za čistý líh, který se musí vypočítat. Dle jeho slov tkví tajemství dobré pálenky v dobře připraveném kvasu. Ze špatného kvasu se nikdy neudělá dobrá pálenka.

„Letní kvasy jsou náchylné na octové kvašení, které může celý kvas znehodnotit. Také je lepší, když proces kvašení probíhá pěkně pomalu v chladu, výsledný produkt je pak kvalitnější,“ upozorňuje zaměstnanec pálenice. Připravený kvas by měl být čistý, nesmí tam být bláto, větvičky ani další nečistoty. Při pálení se musí hlídat zejména správná teplota.

Nedostatky poznají

Pavel Roubal se věnuje této profesi již sedm let. „Člověk se tomu musí plně věnovat a musí svou práci dělat pořádně. Zákazníci by samozřejmě případné nedostatky velmi rychle poznali,“ vysvětlil. Uvedl také, že nejméně obvyklé ovoce, které kdy pálil, byla josta. Jde o křížence angreštu a černého rybízu.

Většina pálenic ve Zlínském kraji sice zatím v provozu není, ale na sezonu se spousta z nich připravuje velmi intenzivně. „Zatím nepálíme, začneme desátého srpna. Jako první přijdou na řadu třešně a meruňky,“ uvedl majitel pálenice ve Hvozdné Miroslav Sovadina. „Nyní ještě dokončujeme stavební úpravy a modernizaci pálenice,“ doplnil.

Pálenice Nakape pro, která sídlí v obci Hovězí, zahájí provoz asi za 3 týdny. „Musíme ještě připravit chladiče. Už jsme opravili i děravý kotel,“ informoval jeden z majitelů František Kovář. „Jisté úpravy byly nutné, jde o starý historický provoz.“

V obci Chomýž na Kroměřížsku v těchto dnech mají také napilno. „Rozděláváme celé destilační zařízení, které se musí řádně vyčistit,“ sdělil Vladislav Pecl z chomýžské pálenice.

V Nedachlebicích na Uherskohradišťsku si milovníci ovocných lihovin ještě počkají. „Letního ovoce tady moc není. Začneme pálit až na začátku října,“ uzavřel provozovatel zdejší pálenice Josef Úšela.

LUCIE MRÁZKOVÁ