Nebezpečné pronásledování, stalking. Situace, kdy jeden člověk obtěžuje druhého neustálými telefonáty, sms zprávami nebo třeba sledováním. Do nedávné doby věc nepříjemná, ale trestně nepostižitelná.

Od loňského ledna se jím však zabývají policisté i soudy a provinilcům hrozí až tříleté vězení. Za první rok policisté v Brně a na Brněnsku vyšetřovali čtyři desítky takových případů. Několik takzvaných stalkerů už skončilo za mřížemi. Další na verdikt soudu teprve čekají.

Týká se to například čtyřiadvacetiletého muže z Brněnska, o jehož případu informoval Deník Rovnost už v listopadu. „Nedokázal se smířit s rozchodem se svou o deset let starší přítelkyní. Neustále jí psal vzkazy, telefonoval a hrozil jí i smrtí. Vyděšená žena proto nakonec požádala o pomoc policii,“ popsala tehdy případ vyšetřovatelka Iveta Valová.

I vydírání a týrání

Muž poté odešel od soudu s podmíněným trestem. Případ tím ovšem neskončil. „Měl zároveň zakázáno se s ženou dál stýkat a obtěžovat ji. Jenže to nedávno porušil a je nyní ve vazbě,“ uvedl mluvčí policistů z Brněnska Bohumil Malášek. Mladíkovi tak nyní místo ročního vězení za nebezpečné pronásledování hrozí až tříletý pobyt za mřížemi kvůli maření úředního rozhodnutí.

Zkušenosti s případy nebezpečného pronásledování mají i soudci Městského soudu v Brně. Loni řešili deset takových kauz. „Většinou muži pronásledovali bývalé partnerky či manželky. Ve dvou případech se takzvaného stalkingu dopustili spolužáci. Jen jedinkrát kvůli tomu usedla na lavici obžalovaných žena. Byla to matka, která měla pronásledovat své dítě,“ podotkla mluvčí soudu Gabriela Stočková.

Brněnský soud zatím ukončil sedm z deseti případů. „Tři z těchto rozsudků ještě nejsou pravomocné. Definitivní verdikt padl ve čtyřech případech. Jen jednou senát obžalovaného zbavil viny,“ dodala mluvčí soudu.

Upozornila i na to, že soudci většinou neřeší pouze nebezpečné pronásledování. „Často je spojené s dalšími trestnými činy. Nejčastěji s mařením úředního rozhodnutí, s týráním osoby žijící ve společné domácnosti nebo i s vydíráním,“ řekla Stočková.

Dalšími případy se bude soud zabývat i letos. Policisté v Brně totiž loni řešili třicet oznámení, u některých však ještě nedokončili vyšetřování. Zbylých deset řešili vyšetřovatelé z Brněnska.

„Oproti předchozím letům je to nárůst, protože lidé už vědí, že je to trestný čin a podávají častěji oznámení. Podobné případy však lidé hlásili i dříve, většinou totiž byly spojené s vydíráním a s omezováním osobní svobody,“ podotkl brněnský policejní mluvčí Petr Nečesánek.

Pomáhá i psycholog

Brněnští kriminalisté, kteří takové přečiny řeší, podstupují speciální psychologické školení. „Pomáhá jim lépe chápat oběti stalkingu a pracovat s nimi. Lidé jim pak více věří a je větší šance případ vyřešit,“ sdělil Nečesánek.

Policisté z Brna při vyšetřování navíc často spolupracují i s Intervenčním centrem pro oběti domácího násilí Spondea. „Zatímco oni sbírají důkazy, my se snažíme oběti pomoct se vším se vyrovnat. Někdy ale přijde oběť nejdřív za námi a my jí pak kromě pomoci posíláme i na policii,“ uvedla vedoucí centra Jana Levová.

Dodala, že loni pracovníci střediska řešili zhruba čtyři sta případů domácího násilí. Třicet z toho byl stalking.

Čtěte také: Pronásledoval exmilenku desítkami SMS denně