Deník
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

První v Evropě po sedmi letech. V ústecké zoo se narodil vzácný medvídek

Roztomilé a přitom velmi vzácné. Tak se dá nejvýstižněji popsat mládě, kterým se právem pyšní chovatelé ústecké zoo.

30.3.2018 1
SDÍLEJ:

Mládě medvěda malajského se narodilo v ústecké zoo. Takto vypadá po sedmi týdnech života.Foto: Věra Vrabcová

V polovině února samice medvěda malajského Barma přivedla na svět své druhé mládě v pořadí. Tím prvním byla samička Babu, která se narodila v červnu roku 2011.

Jedná se o obrovský chovatelský úspěch. „Situace v chovu tohoto druhu je v evropských zoologických zahradách kritická. Momentální stav je 39 jedinců ve dvaceti institucích, ale většinou se jedná o zvířata přestárlá, za hranicí reprodukce. Z toho důvodu se za posledních sedm let v Evropě žádné mládě nenarodilo. Posledními mláďaty byla naše samička Babu a mládě narozené ve stejném roce v Tierparku Berlin,“ vysvětluje tisková mluvčí zoo Věra Vrabcová.

Medvěd malajský (Helarctos malayanus) Zoo Ústí nad Labem - ilustrační foto. Medvěd malajskýje nejmenší druh medvěda na světě, dospělí jedinci váží pouze okolo 30 až 55 kg. Jejich krátká, uhlazená srst je obvykle černá, ale může příležitostně být i v rozsahu načervenale hnědé až po šedou. Každý malajský medvěd má individuálně odlišnou skvrnu na hrudi, která je typicky žlutá, oranžová, bílá, i světle hnědá, ale může být někdy skvrnitá nebo strakatá. Malajský medvěd má široký čenich, který je relativně krátký. Ten a velká hlava mu propůjčují vzhled psa. Má malé kulaté uši, masivní čelo, které občas vypadá vrásčitě. Charakteristickým znakem je nejdelší jazyk ze všech osmi druhů medvědů z celého světa a nejdelší drápy v porovnání k tělu. S nohama lehce vtočenýma dovnitř, velkýma holýma tlapama a dlouhýmy křivýmy drápy jsou velmi dobře adaptováni na šplhání po stromech. Jejich chodidla jsou výjimečně velká ve srovnání s velikostí těla, silně pomáhají s hrabáním a prorážením do mrtvých stromů při hledání hmyzu. Malajští medvědi jsou pravými všežravci. V divočině velmi zřídka jedí maso. 

K porodu došlo v pátek 16. února ráno, ale již předchozí den byla samice neklidná a stále přecházela. "Mládě nebylo vidět, Barma si je schovávala přitisklé u sebe na břiše, ale zato bylo slyšet. Je to tvoreček zcela závislý na mateřské péči, slepý, nemohoucí, velký zhruba patnáct centimetrů, porostlý krátkou tmavou srstí,“ popisuje chovatelka Klára Machoňová.

Barma se podle chovatelky tentokrát chová úplně jinak než u prvního porodu, jako by si mateřství více užívala. Tehdy se nechala nalákat na jídlo do sousední expozice, takže mládě mohli chovatelé každý týden kontrolovat. Nyní zůstává stále s ním.

Rozmnožování medvěda malajského v přírodě Mládě medvěda malajského se narodilo v ústecké zoo. Takto vypadá po dvou týdnech života.Jen málo faktů je známo o rozmnožování a výchově mláďat divokých malajských medvědů. Samice jsou většinou viděny s jedním mládětem, zřídkakdy s dvojčaty. Samice mají také pouze 4 aktivní struky, v protikladu s většími druhy medvědů, kteří mají větší vrhy mláďat, a mají aktivních 6 bradavek. Vypadá to, že malajští medvědi jsou nesezónní vyvaděči mláďat, je možné spojení s nepravidelným cyklem plodů ovocných stromů a větší variace potravy. Je možné, že samice malajských medvědů mohou oddálit oplození (otěhotnění), aby zajistili svým mláďatům, že budou mít dostatečné tukové zásoby, porodem v období, kdy je příznivé počasí a dostatek potravy. Avšak není to potvrzeno. Samice rodí v norách nebo v dutinách stromů, mládě je chráněno po určitý čas, dokud není dostatečně odvážné a schopné doprovázet matku, když se pase nebo cestuje. Cyklus možného zabřeznutí je přibližně jednou za 3 roky.

"Proto ani není možné v expozici uklízet, krmení dáváme na hromádku přes mříže a ona si je většinou postupně odnese k mláděti. Snažíme se jí trochu přilepšovat, její nejoblíbenější pochoutkou jsou banány, tvaroh a jogurt, ale krmná dávka je mnohem pestřejší – hroznové víno, kivi, hrušky, žlutý meloun, rajčata, dostává i vařená či syrová vejce nebo kuřata,“ doplňuje chovatelka.

Ihned po porodu byl jeden z vchodů do pavilonu šelem uzavřený a prostor před expozicemi medvědů malajských ohrazený. V ubikaci samice s mládětem je zhasnuté světlo, kontrola probíhá pouze pohledem během ranního krmení.

Všechna opatření zajišťují samici co největší klid a vedou k bezpečnému odchovu mláděte. Zhruba po měsíci byl otevřený i druhý vchod do pavilonu a posunutí zábrany, ale neukáznění návštěvníci pravděpodobně stínění odhrnovali, protože po víkendu si Barma přestěhovala mládě do bezpečné vzdálenosti dál od skla.

Vysoce ohrožený druh Zoo Ústí nad Labem - ilustrační foto. Medvěd malajskýMalajští medvědi žijí pouze v Jihovýchodní Asii. Jejich přirozeným prostředím jsou tropické pralesy Jihovýchodní Asie, prostírající se od východního cípu Indie, přes Myanmar, Laos, Thajsko, Kambodžu, Vietnam, Malajsii až po ostrovy Sumatra a Borneo. Je možné, že velmi malá populace zbývá v jižní Číně a v Bangladéši, ale pravděpodobně již byla v těchto lokalitách vyhubena. Nacházíme historické zmínky o tom, že kdysi malajští medvědi obývali východní Tibet, část Indie a Číny a ostrov Jáva. Ale v důsledku rozsáhlé destrukce přirozeného prostředí a pytláctví, byl jejich prostor pro život podstatně zredukován od jeho bývalého rozměru. Tropické listnaté lesy jsou hlavním prostředím pro malajské medvědy. Tyto lesy jsou lidmi vysoce ceněny pro produkci dřeva, a jsou rapidně přeměňovány na sekundární les, na plantáže s tržními plodinami a farmy, na pastvy pro dobytek a na lidská obydlí. 

"Proto apelujeme na všechny příchozí, aby omezili svoji zvědavost a počkali až na okamžik, kdy mládě bude představeno veřejnosti,“ vyzývá Vrabcová.

K tomu dojde pravděpodobně za měsíc, kdy bude mládě již samostatnější a samice se o něj nebude tolik bát. Nejprve dojde v návštěvnické hale k výměně zábrany za nízký plůtek a až se bude mládě bezpečně pohybovat, bude moci chodit i do venkovního výběhu.

Medvídek šikula Malajští medvědi podobně, jako ostatní druhy medvědů, dlouhodobě projevují vysokou snahu o adaptabilitu na změněné podmínky. Navíc mají úžasnou schopnost používat přední tlapy podobně jako primáti a jsou schopni využívat i přirozených nástrojů, případně pro podporu velmi často využívají také zadní končetiny.Ve spojení s jejich přirozenými instinkty a inteligencí velké šelmy je možné říci, že se jedná o jednoho z nejkomplexnějších a nejinteligentnějších živočichů vůbec.

Počátek chovu malajských medvědů v ústecké zoo Chovem medvědů malajských se zoologická zahrada v Ústí nad Labem zabývá od roku 1987. Tehdy dorazila do Ústí nad Labem skupina celkem 12 zvířat. Jednalo se o 4 samce a 8 samic z Vietnamu. Je zajímavostí, že dovozem malajských medvědů se částečně umořoval dluh Vietnamské lidově demokratické republiky vůči tehdejší ČSSR. Od začátku bylo jasné, že tak velkou skupinu není možné chovat celou v Ústí n. L., a tak byla část zvířat deponována v zoologických zahradách Jihlava a Olomouc. 

Autor: Roman Nešetřil

30.3.2018 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

Technika a elektrotechnika - Práce na dobu neurčitou - až 28.000 Kč, jen 2 směny 26 000 Kč Hledáte stabilní práci v příjemném rodinném prostředí? Chcete mít víkendy volné a pracovat jen na 2 směny v týdnu? Pak hledáme právě Vás. Hledáme pečlivé a šikovné pracovníky do výroby. Není třeba žádná praxe, vše Vás rádi naučíme. NEJEDNÁ se o agenturní zaměstnávání, nástup je přímo do kmenového stavu zaměstnanců společnosti. Pracovní smlouvu dostanete ihned od počátku na dobu neurčitou a navíc získáte spoustu zajímavých benefitů - od stravenek přes cafetérii až po 13. a 14. plat. Místo výkonu práce je ve Stodu. Práce jen na ranní (06:00 – 14:00) a odpolední směny (14:00 – 22:00), které se střídají po týdnu. Nástup možný ihned, případně dohodou. Náplň práce: Obsluha řezací linky na sklo nebo na výrobu izolačních skel. Manipulace se sklem. #yYkmF Stavebnictví - PROJEKTANT VZT 25 000 Kč AZ KLIMA a.s. hledá nové projektanty do naší pobočky Hranice na Moravě. Zdravotnictví - Zdravotnictví Zubní lékař 45 000 Kč Zubní lékaři bez specializace zubní lékař/ka. Požadované vzdělání: vysokoškolské. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: místo výkonu práce: České armády č.p. 163/17, Předměstí, 412 01 Litoměřice 1.První kontakt e-mailem, telefonicky.. Pracoviště: Maximus dent s.r.o., pracoviště litoměřice, České armády, č.p. 163, 412 01 Litoměřice 1. Informace: Yuriy Matviychuk, +420 792 558 607. Cestovní ruch a hotelnictví - Přijmeme pokojské 18 000 Kč Staff Hotel hledá novou posilu do svého týmu. Vítáme i cizinky s trvalým pobytem nebo českým občanstvím na dlouhodobou spolupráci. Jedná se o práci pokojská na HPP do hotelu v lokalitě Praha 6 i jinde. Nabízíme dobré finanční ohodnocení, zaměstnanecké benefity, stravu na pracovišti zdarma a odměny.

Ilustrační foto.
14

Teror, či pomoc? Kontroverzní Istanbulská úmluva vzbuzuje vášně

Ilustrační foto.
5

České lékaře neláká práce posudkářů. Odvolání proto váznou

Ohnivé peklo pokračuje. Požáry v Kalifornii mají již 50 obětí

Záchranáři v okolí města Paradise na severu americké Kalifornie objevili ostatky dalších šesti obětí ničivých požárů, které si na celém území státu vyžádaly již 50 lidských životů. Dalších stovky lidí úřady pohřešují. Hasiči předpokládají, že se plameny nepodaří dostat pod kontrolu dříve než na konci listopadu.

Glosa Kateřiny Perknerové: Nejen Babišův problém

Čapí hnízdo jako trestní kauza je jednoznačně záležitost Andreje Babiše. V politické rovině je to ale především odpovědnost ČSSD a KSČM, tedy dvou stran, které – ať už jako koaliční partner nebo tolerující strana – umožnily vznik současné vlády.

Češi holdují pivu. Muži jich vypijí osm týdně, ženy tři

/INFOGRAFIKA/ Rčení, že pivo je pro Čechy a Češky tekutým chlebem, nadále platí. Podle aktuálního průzkumu CVVM každý muž v průměru týdně zkonzumuje 7,8 půllitru piva, ženy vypijí v průměru 2,7 půllitru pěnivého moku. To je přibližně stejné číslo jako loni a o něco menší údaj, než byl před deseti lety (tehdy muži vypili v průměru 8,7 piva týdně a ženy 2,4 piva). 

DOTYK.CZ

Politické únosy v československých dějinách? Nic nového, děly se a dějí

Dějiny historického území českých zemí jsou spjaty s politicky motivovanými únosy vlastně odnepaměti, řadí se k předním příběhům české mytologie. Opakovaně k nim docházelo také během posledního století. Hned několikrát se během poválečného vývoje stalo, že zásadně ovlivnily politický vývoj.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT