„Restaurace je bohužel opět z nařízení vlády zavřena. Znovu jsme ale pro vás otevřeli alespoň okénko. Zastavte se za námi při zdravotní procházce Vyšehradem, těšíme se na vás!“ píše se na webových stránkách luxusního podniku.

Tento vzkaz však ve světle událostí, které zveřejnil bulvární deník Blesk, vyznívá poněkud nepatričně. Prymula s Faltýnkem totiž v noci na čtvrtek byli uvnitř, oba navíc vyšli ven bez roušky – a porušili tak vládní nařízení (v Prymulově případě tedy jeho vlastní) ve snaze zabránit šíření koronavirové nákazy. Majitel restaurace Raimond Špunda oba politiky nechal podle Faltýnkovy omluvy v salonku „probrat věci u kafe“. 

Ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Prymula v noci vyšel z restaurace na Vyšehradě. Děkan kapituly o schůzce nevěděl

„Magistrát povede správní řízení s právnickými a fyzickými osobami ve věci porušení vládních nařízení týkajících se restaurace Rio's. I když si zjevně někdo myslí, že někteří lidé jsou si rovnější, pravidla tady stále platí pro všechny stejně,“ uvedl prostřednictvím twitterového účtu pražský primátor Zdeněk Hřib (Piráti).

Policie napsala, že „věcně příslušnými správními orgány“ k prošetření je právě magistrát a krajská hygienická stanice. Provozovateli restaurace hrozí pokuta dokonce až deset milionů korun korun.

Avšak pošramocená pověst restaurace Rio's je k „nezaplacení“. Podnik se sice chlubí, že patří mezi nejatraktivnější v metropoli, protože „je vyhlášená pro své vynikající hovězí steaky a čerstvé ryby s nabídkou těch nejlepších vín“ a nachází se hned vedle dominanty Vyšehradu – baziliky sv. Petra a Pavla. 

Skvělé místo pro romantické posezení ve dvou

Hned po zveřejnění inkriminovaných fotografií však veřejně dostupné recenze na portálu Google začali lidé využívat v reakci na kauzu Prymuly a Faltýnka. „Mafianská zašívárna,“ zní jedno z hodnocení. Další recenzent označuje oba aktéry nočního jednání jako „papalášské vykuky“.

„Skvělá restaurace. Můžete ji navštívit i v době, kdy jsou VŠECHNY OSTATNÍ restaurace z důvodu vládních nařízení uzavřené… Jen jaksi musíte být papaláš,“ pokračuje další uživatel. 

Objevují se i žertovné vzkazy jako „Skvělé místo pro romantické posezení ve dvou“ nebo parafráze slov premiéra Andreje Babiše (ANO) „Ti, co neměli přijít, přišli“. Další hodnotitelé upozorňují, že se v restauraci nedodržují hygienická opatření a mohli byste se při návštěvě nakazit. Internetoví vtipálci pak rovněž poptávají rezervaci stolu na 23. hodinu.

Velkou popularitu si získal příspěvek, který psal uživatel vydávající se za ministra Prymulu. „Dorazil jsem až před desátou, ale nechali nás tam i po zavíračce. Moc příjemný servis a obsluha. Bylo vidět, že během nouzového stavu nejsou tak přepracovaní. Roušky nepovinné. Určitě se brzy vrátím,“ psal „falešný“ Prymula.

Ten pravý se hájil, že přijel na smluvenou adresu a nevěděl, že se jedná o restauraci. V salónku podle rozhovoru pro Respekt nebyl za účelem „stravování se“, ale za účelem jednání s Faltýnkem – údajně o misi zdravotníků z USA. Další verzí, kterou prezentoval Prymula na krátké tiskovém brífinku bez dotazu novinářů, zase řešili s ředitelem ostravské nemocnice Jiřím Havrlantem plošné testování obyvatel Moravskoslezského kraje.

Na kauze se vtipnou reakci přiživil také twitterový účet magistrátní firmy Ropid, která v Praze a okolí organizuje městskou hromadnou dopravu. Ačkoliv je tweet o odjezdu posledního metra ze stanice Vyšehrad adresován veřejnosti, zjevně má být doporučením pro Prymulu a Faltýnka.

Vtip na adresu ministra zdravotnictví si neodpustil ani šéf poslanců TOP 09 Miroslav Kalousek. „Koupil jsem pět demižonů vína a zvu Vás všechny do chrámu sv. Mikuláše ‚na Prymulku‘. Bez roušek, bez discipliny,“ napsal na twitteru. „Ne, dělám si srandu. Zůstaňte doma, prosím. Dodržujte všechna opatření bez ohledu na špatnou vládu. Děláte to pro sebe, ne pro vládu,“ nezapomněl však bývalý ministr financí apelovat na Čechy.

Dojička turistů na peníze

„Přes ten dvůr jsem roušku neměl, potom jsem si ji v autě vzal. Jestli jsem něco porušil, tak jedině že jsem roušku neměl v době, kdy jsem nasedal do auta, kdy tam byl člen ochranky,“ popsal ministr, jehož vyzval (stejně jako Faltýnka) předseda Babiš k rezignaci. Později prohlásil, že žádné nařízení neporušil. Schůzka podle Prymuly neproběhla v restauraci, ale v soukromých prostorách a omezení volného pohybu osob začalo platit až od čtvretčních 6:00.

Jedna z vtipných koláží dokonce naráží na to, že fotky coby důkazní materiál pořídil jako pomstu bývalý šéf vládního resortu zdravotnictví Adam Vojtěch (za ANO).

Rio's mezitím zrušilo svou facebookovou stránku. Aktuálně nefunguje ani zmiňované výdejní okénko. Podle mnohých starších hodnocení na cestovatelských portálech byla restaurace „dojičkou turistů na peníze“. Ačkoliv jídlo i servis lidé nehodnotili nejhůře, za vysoké ceny stálo snad jen prostředí klidného Vyšehradu nedaleko centra hlavního města.

Proslýchá se navíc, že kromě současného skandálu restaurace na Vyšehradě sloužila také v minulosti politikům a lobbistům. Podnik byl podle spekulací novinářů známou základnou lidí okolo miliardáře Martina Romana (bývalý šéf ČEZ) a Richarda Fuxy, spoluzakladatele reklamní skupiny BigBoard. Ostatně trefně to připomíná několik zmíněných recenzí: „Devadesátky nezemřely!“

Ministr zdravotnictví Roman Prymula.
Poslanci se opřeli do Prymuly a žádají demisi. Zde jsou jejich reakce na kauzu