„Při kontrole provedené na základě obdrženého podnětu zjistili veterinární inspektoři, že chovatelka drží na oploceném pozemku zaskládaném do výše zhruba 150 cm odpadem (patrně přineseným od popelnic a sběrných kontejnerů) dva psy. Do budovy na pozemku měli psi přístup pouze zhruba 30 cm úzkou uličkou mezi vrstvou odpadků zakončený zhruba půlmetrovým průlezem na konci uličky. Dle vyjádření chovatelky měla být plná odpadu také samotná budova,“ uvedl mluvčí Státní veterinární správy Petr Vorlíček. 

Několik tun odpadu 

Haraburdí na pozemku představuje pro psy nebezpečí. Hrozí, že se o ně zvířata zraní, nebo je pozřou. Masivní vrstva odpadu by mohla také zvířata zavalit. Podmínky v chovu označili veterinární inspektoři jako zcela nevhodné. 

Kotce se psy jsou umístěné na louce u hraničního potoka. Majitelka ve vsi nebydlí.
Týraní psi? Podle úřadu ne, zvířata zůstávají v kotcích. Vadí to Čechům i Němcům

Z důvodu neschopnosti chovatelky zajistit alespoň přiměřené podmínky pro chované psy podala v minulém týdnu Krajská veterinární správa pro Zlínský kraj návrh na odebrání obou psů a jejich umístění do náhradní péče.

Druhý případ v kraji

Po nedávném případu v Roštění na Holešovsku je toto druhý případ  extrémně nevhodných podmínek chovu zvířat ve Zlínském kraji v krátké době. Dle kontrolujících bylo množství odpadu nacházejícího se na pozemku odhadnuto na několik tun.

„Dle našeho názoru uvedená chovatelka není v chovu schopna především z důvodu svého psychického stavu zabezpečit adekvátní a přiměřeně vhodné podmínky chovu těchto psů tak, aby nedocházelo k jejich týrání,“ sdělil mluvčí Státní veterinární správy.

Areál bývalého JZD v Kujavách, kde byli nalezeni mrtví psi - 31. května 2023
Utýrání, nebo nehoda? Případem mrtvých psů na Novojičínsku se zabývá policie

„Fotografie dokumentující podmínky chovu nevyžadují komentář,“ uvedl ředitel Krajské veterinární správy pro Zlínský kraj Michal Kamarád.

Obec s rozšířenou působností povede následně s chovatelkou správní řízení o pokutě za porušení zákona na ochranu zvířat proti týrání.