Státní veterinární správa upozornila, aby chovatelé v okolí byli obezřetní a své chovy zabezpečili před kontaktem s volně žijícími ptáky. Už v pátek lidé na rybníku Kosičky III nalezli 20 uhynulých labutí. „Rozbory u tří uhynulých kusů prokázaly vysocen patogenní ptačí chřipku subtypu H5N1,“ citoval server Hradecká drbna mluvčího Státní veterinární správy Petra Majera. V pondělí se prý v lokalitě našlo dalších 20 mrtvých labutí. Všechny je zlikvidoval asanační ústav.

Pračí chřipka se stala i tématem dezinformátorů:

Na farmě společnosti Mach Drůbež, kde byla potvrzena ptačí chřipka, zlikvidovali 70 tisíc slepic a kohoutů.
Dezinformátoři straší lidi ptačí chřipkou. Virus neexistuje, je za tím 5G, tvrdí

Obcím a také komerčním chovatelům v okolí došel od Krajské veterinární správy dopis s doporučením ochrany chovů. Pokud by zaznamenali zvýšené úhyny chovaných ptáků, změny ve zdravotním stavu nebo změny v produkci vajec, je třeba, aby tyto skutečnosti neprodleně oznámili. Na Krajskou veterinární zprávu by měly být hlášeny i případné další zjištěné větší úhyny volně žijících ptáků.

Dopis správa odeslala městům Chlumec nad Cidlinou, Nový Bydžov a Nechanice a dalším téměř čtyřem desítkám obcí:

Dopis rozeslaný do obcí v okolí ohniska.Dopis rozeslaný do obcí v okolí ohniska.Zdroj: SVSDopis rezeslaný do obcí v okolí ohniskaDopis rezeslaný do obcí v okolí ohniskaZdroj: SVS

Není to poprvé, co se v blízkosti nynějšího ohniska na Hradecku chřipka subtypu H5NA objevila. V roce 2021 muselo být po jejím výskytu ve velkochovu slepic v Kosičkách vybito všech 170 tisíc kusů drůbeže.

Letos byla ptačí chřipka zaznamenána na východě Čech v Kosoříně na Orlickoústecku a ve Sklené na Svitavsku.

H5N1 (resp. A/H5N1) je označení pro obzvlášť nebezpečný podtyp viru ptačí chřipky, který způsobil první epidemii ve Skotsku roku 1959. Významně se také objevil v Asii v roce 1997. Vyznačuje se nejen vysokou nakažlivostí, úmrtností a rychlým šířením ptačí populací, ale také schopností infikovat a usmrtit člověka. V současné době je rozšířen na většině území Asie a Evropy.Zdroj: wikipedia.org