Moderní achitektura s sebou přináší i jistá úskalí a jedno z nich nyní musejí řešit v Organice, administrativní budově primárně pro IT společnost TietoEvry, jejíž stavba nyní finišuje na Karolině v centru Ostravy. Stavebně už je objekt dokončen, a to včetně úpravy okolí, dodělávají se poslední detaily a za provozu firem, které mají prostory pronajaty, se dolaďují poslední detaily.

Ptáci sklo nevidí. Nástrahy moderní architektury:

Zdroj: Youtube

Ptáci a skla. Jak pomoci? 
Na světě uhyne po srážce s čirou nebo zrcadlící výplní více než miliarda ptáků ročně. Kolik ptáků se takto zabije u nás přesně nevíme, naše odhady se pohybují okolo 1 milionu. Skla a jim podobné materiály jsou tak jednou z nejčastějších příčin úhynu ptáků. Proč vlastně ptáci do skel narážejí a jak pomoci?
Více o tématu se dočtete na www.birdlife.cz.

Nepříjemný problém se objevil tento týden, kdy se o prosklenou fasádu v posledním ustupujícím podlaží začaly houfně zabíjet sýkorky, které narážejí do pro ně neviditelné bariéry. Na videozáběrech, které má Deník k dispozici, je vidět desítky mrtvých ptáků, podle informací redakce jsou ptáci sbíráni opakovaně, několikrát denně. Většinou z terasy v nejvyšším patře, v mnohem menší míře dole na zemi. Problém vyeskaloval během úterý a středy, kdy jich byly stovky denně, například v pátek v poledne už zaměstnanci nalezli jen dva mrtvé ptáky.

„V nejhorší dny jsme ptáky sbírali pořád, za těch pár dní jich musely být stovky,“ řekl Deníku jeden z uživatelů Organiky.

Organica, administrativní budova, sýkorky, Ostrava, 20. 9. 2023.Organica, administrativní budova, sýkorky, Ostrava, 20. 9. 2023.Zdroj: Se souhlasem čtenáře Deníku

„Celou situaci s úhynem drobného ptactva na projektu Organica bedlivě sledujeme a konzultujeme s odborníky vhodná řešení, aby dále k podobným situacím nedocházelo,“ řekl Deníku mluvčí společnosti Contera, která je investorem a vlastníkem budovy, Erika Michalička. Zdůraznila, že celou společnost vzniklá situace trápí a mrzí a aktivně ji řeší.

Okřídlení sousedé: Ptáci a skla. Dokument ČSO o problému a řešení nárazů ptáků do skel:

Zdroj: Youtube

Jaká chystají opatření a co říká ornitolog

Za více než půl roku, co je fasáda hotová, se podle ní nic podobného nestalo. Až tento týden. Co dalšímu úhynu ptactva na Organice zabrání? „V současnosti realizujeme na budově samolepky s UV efektem, které budou nalepeny na skleněnou akustickou zástěnu v doporučeném rastru tak, aby vytvořily ochranný efekt proti nárazu ptactva. Samolepky využívají schopnost ptáků vnímat UV světlo, proto i když je člověk vidí jako téměř průhledné, pro ptáky jsou jasně modré a tím pádem efektivní,“ popsala jeden z chystaných kroků Erika Michalička.

Zabránit nárazu ptáků do skla mohou i samolepky.
Kolize ptáků se sklem? Narážejí i do bytů, jak tomu zabránit, radí manuál

Opatření však Contera chystá několik. „Dalším opatřením, které implementujeme, jsou aktivní ‚plašiče’, které generují ultrazvukový akustický signál a odpuzují ptactvo. Dále instalujeme mimo jiné siluety, jakési sochy sokola umístěné na zábradlí terasy, které podle odborníků odradí menší ptáky od letu v blízkosti naší budovy,“ dodala mluvčí Contery s tím, že společnost bude funkčnost provedených opatření i nadále monitorovat a vyhodnocovat ve spolupráci s ornitology.

Podle Libora Obala, jednatele společnosti Technické služby ochrany ovzduší Ostrava, dochází ke kolizím drobného ptactva se skleněnými překážkami a skleněnými protihlukovými zábranami velmi často, navíc v případě podzimního shlukování ptáků (houfování) se může četnost kolizí významně zvyšovat. „Jedná se hlavně o sezónní záležitost, kdy drobné ptactvo létající v houfech špatně detekuje skleněnou překážku a úmrtí ptactva pak bývá více,“ uvedl odborník na ptactvo.

Jak je to jinde v Ostravě?

Podobný problém však neřeší jen Organica, ale je to negativum i okolních staveb, kde jsou využity skleněné či zrcadlící prvky, například Forum Nová Karolina, Nová Karolina Park, Velký svět techniky a další.

Unikátní Velký svět techniky v ostravské Dolní oblasti Vítkovice slavnostně otevírá už tento pátek.Velký svět techniky v ostravské Dolní oblasti Vítkovice.Zdroj: Deník/Lukáš Kaboň

„Když se postavila Karolina, řešili jsme tento problém také. Dělali jsme si hloubkové analýzy a řešili protiopatření,“ řekl Deníku Martin Kubík, ředitel Fora Nová Karolina.

„Sýkorky samozřejmě nikam nemigrují, ale přezimovávají u nás. Po konzultaci s ornitology se proto zjistilo, že se sezonně shlukují a společně se krmí. A jelikož je pro ně přirozeným koridorem řeka a zelené plochy, vedl je instinkt oblastí Karoliny. A to nejspíše bude i důvod aktuálního problému Organiky, je to nová budova, na kterou sýkorky nebyly zvyklé,“ dodal Kubík, podle něhož obchodní centrum v současnosti tento problém neřeší. Ani v uplynulých dnech.

Ostravské obchodní centrum Forum Nová KarolinaOstravské obchodní centrum Forum Nová Karolina.Zdroj: Archiv FSČS

Ostravské obchodní centrum Forum Nová KarolinaOstravské obchodní centrum Forum Nová KarolinaZdroj: Archiv FSČS

„Něco podobného se u nás stane ojediněle, velmi orientačně je to asi jeden pták co půl roku. Všechny nešvary jsme z areálu vymýtili,“ doplnil Tomáš Šiřina, šéf Dolních Vítkovic, na adresu zrcadlové fasády Velkého světa techniky, kde v minulosti řešili v menším měřítku podobný problém.

Jedna silueta nefunguje:

Zdroj: Youtube