Všechny díly modelu jsou dosud v majetku firmy Kapucín. Ta stavbu modelů od počátku podporovala a platila. „Model si město neobjednalo, vznikl ze soukromé iniciativy. Je však žádoucí, aby vlastníkem bylo město, protože městu přináší největší užitek. Pomáhá propagaci a atraktivitě města,“ řekl starosta Pavel Janata.

Návrh na odkoupení modelu dala městu sama firma Kapucín. Radnice nechala zpracovat odborný posudek, ten určil cenu modelu na dva miliony a 800 tisíc korun. „Město dostalo nabídku odkoupit model za nákladovou cenu, to jest za milion a necelých 800 tisíc korun plus DPH. Oproti odhadu je cena výhodná,“ podotkl starosta. Radní se na odkoupení modelu shodli, rozhodnutí ale nechají na zastupitelích, přestože by v tomto případě nemuseli. „Je to záležitost zásadní, domníváme se, že by mělo rozhodnutou celé zastupitelstvo,“ poznamenal starosta.

Modelu města Třebíče se modelář Stanislav Vrška věnuje už řadu let. Model židovské čtvrti v měřítku 1:100 vytvořil už v roce 2006, nejnovější část Stařečky dokončil teprve nedávno.

Zatímco model židovské čtvrti v Zadní synagoze je běžně přístupný, historické Karlovo náměstí a Stařečku si mohou lidé prohlédnout jen při kulturních akcích v divadle Pasáž. Nebo musí o zpřístupnění žádat, protože divadlo Pasáž bývá přes den zavřené. To se lidem nelíbí.

„Jako patriot Třebíče jsem se vydal nejnovější model Stařečky prohlédnout. Nebyl přístupný,“ sdělil Deníku místní Leopold Šimeček.

Starosta Pavel Janata sdělil, že radní o problému ví a chtějí jej řešit. Radnice už má pro model vytipované prostory, kde by mohl být přístupný denně. Zatím ale nechce říct odkdy a kde. „V tuto chvíli je důležité, jestli zastupitelstvo schválí nabytí modelu do vlastnictví města. Potom to můžeme řešit na plno,“ podotkla místostarostka Marie Černá. Zastupitelé budou rozhodovat 22. června.