Projekt Sensoria Davida Bažouta a Daniela Kolínka umožňuje zájemcům starat se o rostliny v skleníku na dálku. Stačí jim k tomu wi-fi a mobil či počítač. O rostliny se pak postarají prostřednictvím dálkového řízení přístrojů v skleníku, které kontrolují teplotu či vlhkost vzduchu, umožňují otevírat okna a zalévat.

„Pomocí jednoduchého nastavení lidé určí, jaké podmínky chtějí ve skleníku udržovat. V uživatelském rozhraní je jim k dispozici nápověda, která poradí s typickými rostlinami, jako jsou rajčata, či okurky,“ vysvětlil Daniel Kolínek.

Pěstitelům chytré přístroje ve sklenících, se kterými se propojí ze svého mobilu, také nabídnou kameru a ochrání plodiny před zloději. Systém navíc umí rozpoznat, pokud rostliny napadne nějaká nemoc.

„Zaměřili jsme se na nejčastěji pěstovanou zeleninu v českých sklenících. Po pečlivém nastudování nemocí a jejich příznaků jsme se pustili do stahování obrovského množství fotografií z internetu. Veškeré fotografie bylo nutné pečlivě ořezat, roztřídit a poté zpracovat neuronovou sítí. Tu teď chceme zlepšovat a rozšiřovat počet detekovatelných nemocí na základě fotografií, které nám budou uživatelé posílat," zmínil Daniel Kolínek.

Skvělý nápad 

Podle studentů je chytrý skleník vhodný třeba pro lidi, kteří nemohou na své zahrady dojíždět příliš často. „Jedním z našich klientů je například chalupář, který žije v Praze a nemůže se svému skleníku věnovat pravidelně. Takto má přehled, co se v něm děje, a o úrodu je postaráno, i když začnou mrazíky," nastínil Bažout.

Prodávat chytrý skleník chtějí začít studenti za několik měsíců. Skleník již testují třeba v brněnské Otevřené zahradě. „Zatím máme jen dobré zkušenosti, je to skvělý nápad. Rostlinám se v rámci letošních klimatických podmínek daří,“ pochválila tamní zahradnice Veronika Floumová.