„Opouštím pracovnu, kde jsem posledních devět let strávil bez přehánění víc času než doma. Potkal jsem se tam s bezdomovcem i prezidentem. Každý den byl jiný - to na té práci bylo vůbec nejlepší. Během té doby se narodily obě mé děti, užil jsem si řadu soukromých kotrmelců i radostí. Z kluka bez politických zkušeností jsem se stal profesním politikem ve středních letech. Přibyla kila, vrásky, zkušenosti, specifické dovednosti, vhled do mnoha oblastí, ubylo naivity, času, bezstarostnosti. Poznal jsem tu řadu skvělých lidí, s mnoha jinými jsem se zde hádal, některé jsem odsud i vyhodil,“ shrnul Vít Rakušan.

Michael Kašpar bude podle jeho slov skvělý starosta. Koncentrovaný, chytrý, pracovitý, soustředěný na Kolín, se spoustou výborných nápadu. „Cesta, kterou jsme nastavili, půjde dál. Nenecháme se nikým otrávit,“ řekl mimo jiné nově zvolený starosta Michael Kašpar, který od Víta Rakušana slavnostně převzal starostenský řetěz.

Nová místostarostka Iveta Mikšíková je podle Rakušanova mínění zkušená radní, odborně výborně připravená a s velkou chutí přesvědčit, že má Kolínu co dát.

Vít Rakušan zůstává členem zastupitelstva i rady, od září bude mít po několikaleté pauze menší úvazek na kutnohorském gymnáziu. V dalších komunálních volbách hodlá v Kolíně znovu kandidovat.

Vít Rakušan svůj konec ve funkci starosty avizoval již v polovině dubna. Důvodem je jeho zvolení do čela hnutí STAN. Rakušan byl starostou poprvé zvolen v roce 2010 za uskupení Změna pro Kolín. Změna pro Kolín sdružuje nezávislé kandidáty a členy STAN. V loňských komunálních volbách získala 62,82 procenta hlasů a 21 mandátů v zastupitelstvu, které má 27 členů.