Kdyby měl muž v telefonu chytrou mobilní aplikaci záchranka, mohla být pomoc rychlejší. „Velmi pomůže když lidé volají například z lesa, turistické cesty, z oblasti okolo velkých vodních nádrží, z dálnice. V těchto místech se dostáváme do situace, kdy není snadné pacienta najít,“ vyjmenovala Bothová. Podle ní záchranáři složitě hledají pacienty i v zahrádkářských koloniích.

Právě aplikace Záchranka pomůže lokalizovat polohu volajícího. „Záchranný proces zahájí uživatel pouhým přidržením tlačítka aplikace. Ta zjistí jeho přesnou polohu, z vyplněného profilu vezme informace jako rodné číslo, trvalé bydliště nebo kontakty na blízké osoby a odešle na brněnský centrální server,“ popsal tvůrce aplikace Filip Maleňák.

Pak už vše běží automaticky. „Nouzovou zprávu přijme krajská záchranná služba. Připojení k internetu není nutné, telefon může posílat formátovou SMS zprávu,“ upřesnil Maleňák.

Problémem ale může být nedostatečný signál nebo vybitý telefon. „Pokud nemáte signál v telefonu, aplikaci využít nemůžete,“ upozornil Maleňák.

Podle údajů neziskové organizace Aplikace Záchranka se sídlem v Brně pomohl chytrý mobilní systém na jižní Moravě zachránit téměř pět tisíc lidí. Tak jako například cyklistu v Jedovnicích na Blanensku. „Já jsem na kole u Jedovnic a zlomil jsem si asi nohu v kotníku. Potřebuji záchranku,“ zní ze záznamu na stránkách organizace.

V hovoru reaguje telefonistka operačního střediska a s přesným popisem polohy podle GPS souřadnic vysílá na místo hasiče s terénním vozem a nosítky.

Aplikace Záchranka funguje pouze na dotykových telefonech a hodinkách Apple Watch. „Nemůžete ji spustit z tabletu, notebooku ani počítače. A to proto, že je součástí celého záchranného procesu i hovoru s operátory na lince sto padesát pět,“ upozornila mluvčí organizace, která systém provozuje, Klára Majíčková.

Podle tvůrce systému Filipa Maleňáka se aplikace dočkají v budoucnu i uživatelé upřednostňující chytré náramky, například sportovci.

Aplikace Záchranka:
Mobilní aplikace odešle jedním stiskem tlačítka údaje o poloze přímo operačnímu středisku záchranářů.
K dispozici jsou i osobní údaje včetně rodného čísla, zdravotním stavu pacienta i užívaných lécích, blízkých osobách
Uživatel může zadat i kontakty na osoby blízké.
Aplikaci už na jižní Moravě zachránila téměř pět tisíc lidí.
Nelze ji užívat na počítači, tabletu, ani notebooku. Jen v dotykovém telefonu. Potřebný je signál.
K dispozici je na stránkách zachrankaapp.cz.