Kriminalisté od čtvrtka na radnici zajišťovali důkazy nezákonného ovlivňování veřejných zakázek zadávaných úřadem městské části. Obvinili pět lidí, které chtějí kriminalisté dát do vazby. Státní zástupce jejich návrh v pátek akceptoval. „O jejich vzetí do vazby v sobotu rozhodne Městský soud v Brně,“ uvedl mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Ostatní čtyři propustili na svobodu.

Radnice Brno-střed. Ilustrační fotografie.
Razie na radnici: pěti obviněným hrozí vazba, soud rozhodne v sobotu

V noci na pátek policie obvinila devět lidí z účasti na organizované zločinecké skupině, zjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. Pro pět z nich žádá státní zastupitelství vazbu. Podle některých médií je mezi zadrženými také radní Jiří Švachula (ANO), který má na starosti investice.

Návrh na vazbu se podle dnešních Lidových novin týká kromě Švachuly ještě tří podnikatelů ze stavebních firem a vedoucího investičního odboru Brna-středu Petra Liškutina. Jména ale oficiálně zatím nikdo nepotvrdil. O vazbě bude rozhodovat dnes soudce Městského soudu v Brně za účasti dozorového státního zástupce.

Uplatkářské trestné činy

Obvinění jsou podezřelí z účasti na organizované zločinecké skupině, sjednání výhody při zadávání veřejných zakázek a z úplatkářských trestných činů. „Souběžně jsme zajišťovali důkazní dokumenty v prostorách Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže v Brně a na dalších místech souvisejících s rozhodováním tohoto úřadu v oblasti zadávání veřejných zakázek,“ přiblížil mluvčí centrály Ibehej.

V pondělí se potkají radní Brna-středu. V úterý mimořádně zasedne kontrolní výbor, ve středu bude jednání zastupitelstva. Starosta čtvrti Vojtěch Mencl ČTK už v pátek řekl, že řízení investičního odboru převezme po Liškutinovi tajemník úřadu Petr Štika a začne hloubková kontrola dosud otevřených zakázek.

Robert Pelikán
ÚOHS funguje pod vedením Rafaje špatně, tvrdí exministr Pelikán

Obě vyšetřování jsou samostatná. V druhém případě nikdo obviněný zatím není.

Policisté ve čtvrtek a pátek zasahovali na různých místech v Česku. Druhá větev případu podle dostupných informací souvisí s děním kolem mýtného tendru včetně schůzek mezi zástupci firmy Kapsch, místopředsedou ANO Jaroslavem Faltýnkem a předsedou antimonopolního úřadu Petrem Rafajem. Pojítkem obou větví by mohl být právě Švachula, který není jen řadovým komunálním politikem, ale také sponzorem ANO a členem dozorčí rady státního podniku ČD Cargo. Na antimonopolním úřadu byl v rozkladové komisi.