Připomněl, že u vesnice už jeden luňák uhynul. Pitva z konce měsíce následně prokázala otravu zakázaným karbofuranem. „Tento týden našli pracovníci chráněné krajinné oblasti v okolí obce dalšího luňáka, naštěstí ještě živého, který rovněž jeví známky otravy. V Záchranné stanici pro dravé ptáky v Rajhradu teď bojují o jeho život,“ informoval ředitel zoo, která se zaměřuje na ochranu ohrožených druhů u v České republice i ve světě.

Pracovníci CHKO Pálava našli dalšího otráveného luňáka červeného.
FOTO: Další otrávený luňák červený. Opět jej našli na Mikulovsku

Upozornil především na to, že oba nálezy naznačují, že mezi místními lidmi žije buď přímo travič, nebo člověk, který se zbavil prudce jedovaté látky nezákonným způsobem. Ta je v Evropské unii zakázaná od roku 2008. Druhý otrávený luňák byl v křeči, se sevřenými pařáty a roztaženými křídly. „Přijímali jsme ho s příznaky otravy v úterý odpoledne. Přes noc se jeho stav ale viditelně zlepšil,“ sdělil vedoucí Záchranné stanice pro dravé ptáky v Rajhradě Jaroslav Sedláček.

Další den tak mohl luňák do venkovní ubikace a v sobotu dokonce i do přírody, kde je nyní vědecky monitorovaný. „Vypustili jsme ho u Velkých Němčic,“ podotkl vedoucí stanice.

Luňák červený. Ilustrační foto.
Zakázaný karbofuran má další oběť. Otrávená návnada zabila vzácného luňáka

U Sedlece totiž luňákům stále hrozí nebezpečí. Lokalitu totiž ještě v pátek prohlédla odbornice se psem vycvičeným na vyhledávání otrávených nástrah. „Přitom našla dalšího mrtvého luňáka,“ sdělil Sedláček s tím, že se případ předal policii.