V minulém týdnu vyšel najevo případ novorozené holčičky, která včas nedostala léky, což vedlo k trvalému poškození mozku. Pardubická nemocnice připustila, že lékaři možná nedodrželi doporučené postupy.

Jednotné rozhodnutí

„Představenstvo jednomyslně odvolalo ředitelku Pardubické a Chrudimské nemocnice Štěpánku Fraňkovou s tím, že další opatření budou následovat tak, aby se situace urychleně vrátila do normálu,“ uvedl po valné hromadě, na níž byli přítomní radní a představenstvo nemocnic, hejtman Martin Netolický.

Pardubický kraj jako zřizovatel požadoval po nemocnici opatření, která by měla podobným situacím v budoucnu zabránit. Vedení kraje se bojí o pověst zdravotnického zařízení.

Opakovaný problém

„Vzhledem k tomu, že jde o opakovaný problém, vyzvali jsme představenstvo, aby nemocnice zcela změnily styl komunikace mimořádných událostí navenek a zároveň také k opatřením na samotném dotčeném oddělení,“ doplnil hejtman.

Ještě v pátek ředitelka představovala novinářům personální změny, kdy do funkce náměstků pro léčebnou péči byli jmenováni primáři Jiří Skalický a Leoš Ungermann.

Komentovala také další kroky, které nemocnice podnikla. „Dotčeným lékařům byl vytčen možný nesoulad a panu primáři byl vytčen management celé události. Interní předpisy definují, že se má nežádoucí událost nahlásit a má být informováno vedení nemocnice, to se bohužel ze strany pana primáře nestalo. Nyní čekáme na znalecké posudky,“ oznámila Fraňková.

Po odvolání se ji však nepodařilo až do uzávěrky tohoto vydání kontaktovat. Její povinnosti přebrali členové představenstva, kteří rozhodnou o tom, zda bude odvolán i primář dětského oddělení, na němž k incidentu došlo.

„Obdržel jsem sice petici lékařů proti odvolání primáře, na druhé straně ovšem stojí v sázce pověst a kredibilita zařízení navenek,“ vysvětlil hejtman Netolický.

Kritický stav novorozence

Novorozené holčičce udělal personál pozdě testy, tudíž pozdě nasadil také léky. Maminka holčičky totiž měla streptokoka typu B. Během několika hodin byla dívka v kritickém stavu a musela být převezena do hradecké nemocnice.

„Nechápeme, proč jí vzorek nevzali hned, když jí napichovali kanylu. Primář mi to zdůvodnil tím, že jí nechtěli způsobovat další bolest,“ uvedl otec děvčátka Jaroslav Mráček.

Není to navíc jediný případ možného zanedbání péče, kterému Pardubická nemocnice čelí. Před nedávnem policie nemocnici obvinila v případu Adama Vyčítala, který po operaci mandlí a následném krvácení skončil v kómatu.