Svazek měl kromě propagace jako stěžejní úkol dosažení mnohamilionových dotací na cyklostezky, navíc ztratil tento účel ve chvíli, kdy byly evropské peníze přiklepnuty Olomouckému kraji místo Zlínského.

„Třeba u nás se zřejmě nepodaří vybudovat cyklo­ stezku Fryšták–Lukov, která se měla dále napojit od zoologické zahrady směrem na Zlín,“ konstatoval současný lídr a místopředseda Regionu Zlínsko, starosta Fryštáku Lubomír Doležel. Zároveň doplnil, že bývalý předseda, zlínský zastupitel Ondřej Andrys, se ještě pokoušel celou věc zvrátit a dostat peníze do Zlínského kraje. Nyní už ale za Region Zlínsko lobbovat nemůže. „Zrovna o cyklo­ stezku u Fryštáku se ale budu zajímat už kvůli jejímu možnému pokračování směrem do Zlína,“ upozornil Andrys.

Svazek Zlínem ztrácí jak přísun peněz, tak i vyjednávací sílu. Největším městem ze zbylých členů jsou Luhačovice, dále k nim patří třeba Vizovice nebo obce jako Držková či Všemina.

Regionu bude chybět koordinátor

Vlajkovou lodí Regionu Zlínsko vzniklého v roce 2005 se o dva roky později stalo budování páteřní cyklostezky Otrokovice–Vizovice s větvemi například směrem na Fryšták či na Březnici. „Hlavním záměrem svazku bylo, aby si obce vzájemně pomáhaly v hospodářském rozvoji. Nyní bude chybět koordinátor,“ myslí si Andrys. „Měli jsme tak možnost společného postupu v této věci,“ uvedl i starosta členské obce Březnice Josef Hutěčka.

Co bude se svazkem dále a zda se může obejít bez osmdesátitisícového lídra, se teprve rozhodne. „Svolám valnou hromadu členů, nejspíše na konec dubna,“ uzavřel Lubomír Doležel. Roční platba sedm korun na jednoho obyvatele znamenala pro pokladnu krajského města asi půlmilionové zatížení.