Urban měnil velikosti bot, střídal ruku, ve které držel zbraň, a mluvil i s cizím přízvukem. „Jeho koníčkem bylo sledovat pořady s kriminální tematikou, kde čerpal inspiraci pro šálení policistů. Jedná se o nadprůměrně inteligentního člověka,“ uvedl po zatčení plzeňský kriminalista Luděk Šilhánek.

Svou lupičskou kariéru měl obžalovaný začít v roce 2007. Tehdy mu ale jeho první akce nevyšla podle představ. Neukradl nic. Jeho dalším neúspěchem bylo pak přepadení, kdy sice z banky odcházel s téměř třemi sty tisíci korun, ale úřednici se podařilo vhodit do tašky nástražné zařízení, které ukradené peníze obarvilo.

Ani to lupiče neodradilo. Pohyboval se zásadně vlakem nebo na kole. Vybíral si spíše menší pobočky bank. Pouze ve třech případech odešel s prázdnou, ale při jedné akci si odnesl i tři čtvrtě milionu korun.

Jeho řádění se podařilo zastavit loni v březnu, kdy se vydal do banky v Plzni. Policisté jej dopadli na Klatovské třídě díky zaměstnankyni banky, která lupiče sledovala a mužům zákona dala popis i směr jeho útěku.

Čtení obžaloby trvalo státnímu zástupci přes hodinu

Z bank a pošt po celé republice si odnesl přes 6,7 milionu korun. Za uloupené peníze si podle kriminalistů nakupoval další převleky, masky a část obnosu měl také prosázet.

Urban v úterý u soudu vypovídal pouze krátce, protože čtení obžaloby trvalo státnímu zástupci přes hodinu. Soudní spis obsahuje šest tisíc stran. Lupič, který má pouze základní vzdělání, se přiznal jen k části skutků, které mu obžaloba klade za vinu.

Několik pracovnic bank při přepadení utrpělo zranění a některé ženy se dodnes potýkají s posttraumatickou stresovou poruchou.

Hlavní líčení bude pokračovat až do poloviny června. Urbanovi hrozí až patnáct let vězení.