Všechno začalo rostoucím objemem břicha, kterému ale paní Marie nepřikládala význam a myslela si, že jde o kýlu. Nakonec ji před loňskými Vánocemi k lékaři dohnala vnoučata. „Našla jsem si na internetu, že je v jindřichohradecké nemocnici kýlní centrum, a že tři dny po operaci pouští pacienty domů. Myslela jsem si, že budu na Vánoce doma, ze tří dní se ale staly víc než tři měsíce a domů jsem se dostala až na Velikonoce,“ začíná vyprávění.

„Někteří pacienti své problémy bagatelizují, i když podvědomě vědí, že se něco děje, ale nechtějí si to přiznat. To byl i případ paní Marie. Přijali jsme ji za minutu dvanáct. Potíže narůstaly každým dnem, nádor utlačoval orgány dutiny břišní a hrudník a pacientka nemohla koncem roku už prakticky ani sama dýchat,“ přibližuje primář chirurgického oddělení Lukáš Havlůj.

Michaela Tůmová z Hlasu onkologických pacientů
Předejít rakovině může prevence: Tyto jsou hrazené z veřejného pojištění

Samotnému zákroku předcházela pečlivá příprava a spolupráce primářů urologického, chirurgického a anesteziologického oddělení nemocnice. Operace, při které lékaři pacientce odstranili devatenáctikilový nádor, trvala čtyři hodiny. Ani poté ale nebylo vyhráno, nádor utlačoval velké cévy v břišní dutině i ostatní orgány a návrat k normálnímu fungování těla byl ještě dlouhý.

Lékaři v jindřichohradecké nemocnici pacientce úspěšně odstranili 19 kg těžký nádor. Takzvaný liposarkom vyrostl v tukovém obalu ledviny a jedná se o největší zaznamenaný nádor toho typu na světě. Operaci vedl prim. MUDr. Lukáš Havlůj, Ph.D. se svým týmemZdroj: se svolením nemocnice v Jidřichově Hradci/Martin Kozák

„Došlo k mnoha závažným pooperačním okolnostem, se kterými jsme se na ARO museli potýkat. Naše pacientka strávila na ARO téměř tři měsíce a polovinu z toho byla v umělém spánku,“ popisuje průběh rekonvalescence primář ARO Vít Lorenc.

Vzácný typ nádoru 

Jednalo se o vzácný typ nádoru, takzvaný liposarkom, který vzniká z tukové tkáně a prakticky se může vyskytovat kdekoliv v lidském těle, na končetinách, v dutině břišní nebo v blízkosti ledvin, což byl případ paní Marie.

„Obecně nádory mohou být ještě větší. Jsou popsány případy, kdy nádory vážily i přes 100 kilogramů. Takto velký nádor tohoto typu odborná literatura ale nepopisuje, pravděpodobně tak jde v tomto směru o světový rekord,“ upozorňuje primář chirurgie.

„Věděla jsem, že výsledek je nejistý a že se možná z nemocnice už nevrátím. Spoléhala jsem ale na lékaře a důvěřovala jim. Všem bych chtěla moc poděkovat, zachránili mi život,“ dodává paní Marie, pro kterou byla největší motivací k uzdravení vnoučata, o které se po smrti své dcery sama stará, a také jorkšírský teriér Charlie.

Zdravotní sestra Soňa Pavlíková
Onkologie je jiný svět. Blízkost smrti vás změní, popisuje zdravotní sestra

Právě motivace a chuť žít je podle primáře Havlůje padesát procent úspěchu: „Pokud není pacient naladěn pozitivně, tak to nemusí dobře dopadnout, i když my všechno uděláme správně. Klíčová je komunikace, kdy s pacientem vše probereme a připravíme ho na to, co ho čeká. Chtěl bych všem, kteří se na léčbě paní Marie podíleli, poděkovat. Není to úspěch jednotlivce, ale celého týmu.“