Roušky a respirátory, pocházející z dodávek z Číny, jsou totiž všechny v jedné velikosti a na obličej Evropana nedoléhají. Většina prostředků tak poskytuje účinnost pouhých 40 %, což odpovídá kvalitní a správně usazené roušce.

Test provedli výzkumníci z chemického ústavu Akademie věd ČR.

Bez kontrol?

„Rozporuje to úplně všechno, co je nám předkládáno vládou a ministerstvem zdravotnictví. Fakt, že nefungují, je naprosté vyhazování peněz,“ oznámil v pondělí primátorův náměstek pro bezpečnost a životní prostředí Petr Hlubuček (Spojené síly pro Prahu/STAN). „Téma epidemie sice opadlo, může se ale opět vrátit,“ řekl radní s tím, že Praha musí být na jakoukoliv novou přívalovou vlnu epidemie připravená.

Testovací místo pacientů s podezřením na infekci COVID-19, kterou způsobuje nový typ koronaviru, ve Fakultní nemocnici Královské Vinohrady.
Příznak u školáků? Lékaři z vinohradské nemocnice upozornili na „covidové prsty“

Ministerstvo zdravotnictví podle Hlubučka zakázky z Číny nijak nekontrolovalo.

Při samotném testování použili chemici několik metod. Předně měřili propustnost na výřezu z roušky a respirátoru. Další měření pak provedli na figuríně. Na obličej jí ochranný prostředek nejprve připevnili pomocí pásků, podruhé jej přímo přilepili. „Měříme maximální nádechovou rychlost, která odpovídá podmínkám těžce pracujícího člověka. Už jeden vir je nebezpečný,“ vysvětlil Vladimír Ždímal, vedoucí Ústavu chemických procesů Akademie věd ČR.

Jednotlivé typy respirátorů se liší propustností částic viru. „Na třídění respirátorů na jednotlivé kategorie ale můžeme klidně zapomenout, pokud je nedokážeme na obličeji utěsnit,“ vysvětlil Ždímal. Účinnost se podle něj zvyšuje, pokud dýcháme pomaleji a respirátor co nejvíce přiléhá k obličeji.

„Prezentoval jsem to minulý týden na ústředním krizovém štábu náměstku Romanu Prymulovi. Oni to vzali pouze na vědomí,“ dodal Ždímal. 

Objednávky dobíhají

Ministerstvo zdravotnictví na dotaz Pražského deníku uvedlo, že každou dodávku ochranných prostředků nechává testovat u Výzkumného ústavu bezpečnosti práce.

„Pokud výsledky neodpovídají normě, ministerstvo prostředky nedistribuuje a od objednávek odstupuje,“ uvedl mluvčí ministerstva zdravotnictví Martin Novotný.

Magistrát získal ochranné prostředky pro Prahu po vlastní ose bez pomoci státu.
Praha získala respirátory „po vlastní ose“. Hřib: Není nutné je vítat na letišti

„V současné době již ministerstvo zdravotnictví ochranné prostředky nenakupuje, pouze dobíhají objednávky, které byly učiněné dosud,“ dodal Novotný s tím, že ministerstvo zásobovalo přímo řízené nemocnice, krajské hygienické stanice a testovací laboratoře na covid-19.

Pražský magistrát chystá výběrové řízení na „dobré roušky,“ které mají záchyt srovnatelný s respirátory FFP2 a stojí zlomek jejich ceny. A zároveň objednává polomasky s vysokou účinností, na kterých lze použít i zjednodušené filtry za jednotky korun.

Radní už pro tyto účely koupili filter tester za více než 4 miliony korun.

Respirátor FFP2 - ilustrační foto.
Málo respirátorů na ARO? Vědec z VŠCHT proto vymyslel, jak je sterilizovat párou