Restaurace Šeberák v pražských Kunraticích je v posledních měsících pravidelným cílem policejních kontrol. Jedna sem dorazila i včera před sedmnáctou hodinou. Jako obvykle byla provozovna otevřená a uvnitř nechyběli hosté ani personál.

Restaurace ve sportovním areálu Šeberák v Kunraticích otevřela i v pátek 27. listopadu 2020. S hosty měla podepsanou dohodu o provedení práce. Majitel Jakub Olbert.
Otevřeme Česko. Hospodský z Šeberáku sbírá podpisy napříč republikou

„V provozovně se nacházelo 17 hostů a 5 zaměstnanců. Všichni hosté však nesouhlasili s tím, že by svým jednáním porušovali aktuální vládní nařízení a z tohoto důvodu byli oznámeni k příslušnému správnímu orgánu,“ sdělila policejní mluvčí Eva Kropáčová.

Začíná jít do tuhého

Majitel restaurace Šeberák Jakub Olbert poprvé vládní nařízení porušil už na konci listopadu minulého roku a svou provozovnu nechal běžet v normální režimu i letos. Jeho boj s protiepidemickými opatřeními, která omezují provoz živnostníků, po celou dobu pravidelně monitoruje policie. Až dosud bylo vždy vše zdokumentováno a oznámeno správnímu orgánu. To se ale včera změnilo. 

Bývalý prezident Václav Klaus
Další porušení? Exprezident Klaus strávil víkend na uzavřeném Trutnovsku

„Jelikož v provozovně dochází k opakovanému porušování vládních nařízení, kriminalisté po dohodě se státním zástupcem ve věci zahájili úkony trestního řízení pro podezření z trestného činu šíření nakažlivé lidské nemoci. Při provedené kontrole vyzvali všechny zaměstnance k podání vysvětlení na policejní služebně. Žádná osoba na místě nebyla zadržena ani omezena na osobní svobodě,“ vysvětlila policejní mluvčí.

Personál měl negativní testy

Podle vyjádření majitele restaurace Jakuba Olberta, které zveřejnil na facebookovém profilu iniciativy Chcípl pes, byli v den policejní kontroly, stejně jako v každém předchozím týdnu všichni zaměstnanci testováni, a to s negativním výsledkem. Policie však přesto upozornila personál, že pokud bude opět restaurace otevřena stanou se spolupachateli trestného činu. Olbert dále sdělil, že se dohodl s hlavní vyšetřovatelkou na tom, že příští týden podá k celé záležitosti vysvětlení.

Respirátory v pražském metru. Ilustrační foto.
ODS se nelíbí „promořování“ v metru. Kritizuje i respirátory od výrobce tofu

Podle Olbertova názoru začíná kriminalizování svobod zakotvených v ústavě a z prvotních postřehů jeho právníků prý vyplývá, že se v tomto případě jedná o politický tlak, kdy policie překročila své pravomoci.