Odpadová společnost OZO Ostrava, jež centrum provozuje, jejich majitelům nabídla alternativu. Jednoduše řečeno: přineste je k nám, my jim vdechneme druhý život a za symbolickou cenu nabídneme někomu, komu mohou ještě posloužit a udělat radost.

Hrad Košumberk
Voda podemlela svah hradu Košumberk. Narušená statika hrad trápí dlouhodobě

A zájem byl a stále je obrovský. K mání jsou jízdní kola, lyže, keramika, obrazy, sklo, hodiny, skříně, kytary, koloběžky, golfové vybavení, malé i velké gramofonové desky, knihy, zrcadla, hračky, nádobí, akvária a mnoho dalšího. „Chodím tu poměrně často. Sama i s kamarádkou. Moc se mi tu líbí, jsou tu opravdu krásné věci. Prostředí je příjemné, čisté, některé nabízené věci vypadají jako nové. Je vidět, že se tady o ně starají. Prostě úžasné. Vždy tu něco objevím,“ řekla již dříve Deníku Hana Borisová z Ostravy.

Do ostravského reuse centra, které je společně s podobným střediskem ve Vídni jedinečné v celé Evropě, si už našli cestu i zákazníci z Polska a vzdálených míst celé České republiky. Po vzoru Ostravy podobná centra vznikají i v dalších městech a obcích.

Stovky tisíc 

Jen za první pololetí letošního roku se v centru objevilo bezmála třicet tisíc předmětů. „Tržba v tomto období činila 521 865 korun, které putovaly do veřejné sbírky a budou využity k podpoře projektů výsadby a údržbu veřejné zeleně v Ostravě. Průměrná cena jednoho předmětu zakoupeného v ostravském reuse centru je osmnáct korun a denní návštěvnost se pohybuje kolem 108 příchozích,“ uvedla Karasová.

Z loňského výtěžku byla financována řada aktivit. Letos společnost rozdělila 650 tisíc korun na několik „zelených projektů.

Celá rodina Svobodových pohromadě.
Svůj život odsunuli na druhou kolej. Žena, která ochrnula, má úžasné parťáky

„Patří k nim například akce čtyř městských obvodů. Část Mariánské Hory a Hulváky díky subvenci zakládá trvalkové a letničkové záhony, Krásné Pole se pustilo do výsadby zeleně před smuteční síní, Moravská Ostrava a Přívoz do sázení cibulovin na tramvajové smyčce u Hlavního nádraží Ostrava a obvod Vítkovice investuje do sadové úpravy prostoru před radnicí,“ dodala Karasová, která zmínila i další projekt podpořený částkou 400 tisíc korun.

„Z veřejné sbírky z reuse centra je již dokončená výsadba dřevin v zahradách domovů klientů Čtyřlístku, centra pro osoby se zdravotním postižením Ostrava,“ řekla Karasová.

Workshopy, pračky

V centru se pořádají i workshopy, jeden z nich se uskuteční již za několik dní. „Ve středu 27. července se bude od 15 do 18 hodin konat workshop s názvem Levandulování, při němž zájemci využijí odstřižky látek k vytvoření vonných pytlíčků a jiných dekorací z levandule,“ pozvala zájemce Karasová, která zdůraznila, že centrum letos rozšířilo své aktivity. Ty se týkají možnosti pořízení a darování velkých elektrospotřebičů, jde například o pračky, myčky a sušičky, které po repasování mohou posloužit dalším lidem.