„Akvaponie je chov ryb spojený s pěstováním zeleniny. V našem případě budeme v místních nádržích chovat sumečka a ještě další druh. Pěstovat budeme saláty, rajčata a další rostliny. Vše v biokvalitě,“ vysvětluje Škoda.

Znečištěná voda od ryb putuje ke kořenům rostlin a vyčištěná se zpátky vrací do nádrží k rybám. Celý systém pohání jedno vodní čerpadlo o výkonu 40 wattů a jedno vzduchovací čerpadlo o výkonu 35 wattů.

Systém pěstování zeleniny i chovu ryb bude pochopitelně složitější. Bude sestaven systém akvárií, kde se budou ryby postupně odchovávat, stejně jako se malé rostliny budou předpěstovávat.

„Rád bych udělal od začátku příštího roku návštěvní hodiny, zřejmě dvě hodiny týdně, kdy jsem příchozím ochoten systém podrobně vysvětlit,“ říká podnikatel z Čachovic. 

Zájemci také budou moci ochutnat nebo si odnést domů vypěstované rostliny

České dráhy ve středu představily první ucelenou soupravu s modernizovanými vozy pro rychlíkovou linku R 17  Praha–České Budějovice, kde se vylepšení do konce prosince dočká 75 východoněmeckých vagonů ze 70. a 80. let.
Vagony ze sedmdesátých let se dočkaly vylepšení. Líp se v nich sedíPodnikatel chce také zvelebit venkovní pozemek kolem krytu. Slíbil vybudovat nový plot, vrata a chodníček ke vchodu do bunkru. „Rádi bychom měli na pozemku také skleník, kam bychom vložili další akvaponický systém. Na okolní plochu chceme zasázet okrasné květiny,“ vypráví Škoda.

V Evropě se touto formou akvaponie údajně zabývají jen dvě společnosti. A obě založil Bohuslav Škoda. V současné době mu ale patří už jen jedna. Nymburk má být ukázkovou lokalitou, kam chce přivést zájemce o tyto systémy. A to nejen z Evropy. „Stále častěji mě oslovují firmy a jednotlivci z USA, kde se tímto systémem zatím nikdo nezabývá. Systém dokáže fungovat mnoho let například v místě válečného konfliktu. Je o něj ve světě velký zájem. Díky lidem a klientům, kteří by se do  Nymburka na projekt přijížděli podívat, by se mohla zvednout i návštěvnost regionu,“ domnívá se Škoda.

Vedení města si cení zájmu o zkulturnění místa za hřbitovem. Podle místostarosty Jana Rittera pronajalo město pozemek podnikateli na dobu neurčitou. „Za pronájem zaplatí částku čtyřiapadesát tisíc korun ročně. Byla stanovena i případná šestiměsíční výpovědní lhůta,“ připomíná Ritter.

Starosta Pavel Fojtík je sám zvědavý, jak bude projekt fungovat. „A také, jak budou chutnat výpěstky z tohoto systému. Projekt je zajímavý. Konečně se na místě, které pětadvacet let nikdo nevyužíval, bude něco dít,“ konstatuje starosta.

Úterní výprava do loučenských lesů se Ivu Müllerovi z Nymburka vyplatila. Stačila hodinka a téměř celý košík zaplnil parádní kousek - hřib dubový vážící 85 dkg.
FOTO: Na Nymbursku vyrostl obří hřib

O PROJEKTU:
- v podzemním bunkru vznikne projekt akvaponie, který obnáší chov ryb a pěstování zeleniny. Je soběstačný
- dvě hodiny týdně by měl být otevřen pro veřejnost, která bude moci výpěstky ochutnat a odnést si domů
- projekt má být v Nymburce ukázkovým pro další zájemce z Evropy i USA, kde zatím není rozšířen
- mohl by pomoci přilákat na Nymbursko další turisty
- podnikatel zaplatí městu za pronájem 54 tisíc korun ročně

Ilustrační foto.
Skoro 140 tisíc Středočechů denně dojíždí do Prahy. Odkud nejvíc?