„Chceme tím ukázat, že robot dokáže i nevšední úlohy, jako třeba čepování piva. V rámci robotiky je to extrémně jednoduchá věc,“ říká Martin Mikšík zastupující Český institut informatiky, robotiky a kybernetiky.

Podle něj trvá zaškolení člověka, aby uměl správně pivo načepovat dlouho. „Musí trénovat. U robota to stačí udělat jednou pořádně,“ naznačuje Mikšík. Institut spolupracuje s Plzeňským prazdrojem, kde jeho lidé dostali školení, jak má robot pivo správně čepovat.

Nová obří lisovna v areálu Víno Mikulov na Břeclavsku zpracuje denně až 240 tun hroznů. Letos je poprvé v plném provozu
VIDEO: Vinobraní v plném proudu. Obří lisovna hltá dvě tuny hroznů za minutu

Přední světová firma v oblasti robotizace Kuka zase představuje na výstavišti nového kobota LBR iisy. „Vyvinuli jsme ho s cílem usnadnit nasazení robotů v nových aplikacích, které využijí snadné zavádění nových kobotů (robot, který může spolupracovat s lidmi a bezpečně s nimi sdílet pracoviště - pozn. red.),“ přibližuje za společnost Radek Velebil. Mezi typické oblasti použití robotů řady LBR iisy patří manipulace, montáž, testování a obsluha strojů.

Průmyslové roboty Kuka jsou snadno připojitelné k internetové síti a to i pomocí 5G sítí. „Digitálně propojené procesy s využitím robotů umožní vyrábět flexibilněji, s menší energetickou náročností, vyšší mírou šetření přírodních zdrojů,“ zmiňuje Velebil.

V České republice je podle něj na vysokém stupni robotizace zejména automobilový průmysl. „Roboty jsou ale čím dál tím více nasazovány i v jiných odvětvích. Například v potravinářském průmyslu, logistice, slévárenství a ostatně i pandemie Covid-19 ukázala, že i ve zdravotnictví má zajímavý potenciál pro robotické aplikace,“ nastiňuje Velebil.

FutureTech City v Říčanech u Prahy ve čtvrtek 23. června 2022.
Autobus, který nepotřebuje řidiče. Supermoderní MHD dorazilo i do Česka

Poprvé se objevuje na Mezinárodním strojírenském veletrhu student strojírenské střední školy Petr Jedlička. Na akci, která se koná od úterý do pátku, je se svými spolužáky. „Je zajímavé vidět věci, o kterých se učíme, v praxi,“ poznamenává Jedlička.

Robot jako klíčový prvek 

Na veletrhu se neprezentují pouze firmy, ale také školy. Hned tři různá robotická zařízení představují zástupci brněnského Vysokého učení technického. Robot jako klíčový prvek průmyslu 4.0 se předvádí v roli laboranta. Konkrétně se jedná o automatickou manipulaci s laboratorními vzorky.

Systém nazvaný openTube2 od června do září testovaly v ostrém provozu laboratoře Fakultní nemocnice Brno.

V laboratoři robot manipuloval s potenciálně infekčními vzorky testovanými na covid-19. „Zpracovat jeden vzorek trvá robotu méně než minutu. Podobně rychle pracuje i laborant, systém se ovšem neunaví a může odbornému personálu uvolnit ruce pro jinou práci,“ popisuje vedoucí výzkumného týmu z Fakulty strojního inženýrství Radomil Matoušek.

MICHAL HRABAL
MARIE BRÝŽOVÁ