Podle Pavla Palečka trvalo dlouho, než se do opravy pily pustili. Potřebovali sehnat někoho, kdo se vyzná ve starých technikách, jako tesání či čepování dřeva. Pak se spojili s Liborem Kodýtkem z chanovického skanzenu, který tyto činnosti ovládá. 4Díky jeho pomoci jsme získali ten počáteční impuls a na obnovu začali shánět finance,“ vzpomíná Paleček.

Z briefingu Správy železnic a francouzských státních drah SNCF k příjezdu francouzského vysokorychlostního vlaku TGV na Hlavní nádraží v Praze.
OBRAZEM: O legendární TGV byl v Praze zájem. Někteří lidé čekali ve frontě marně

Když rodina získala dotace, s vervou se do opravy pustila. „Nejprve se opravovala pila, pak část střechy na mlýně a následně zbytek střechy. Poté jsme rekonstruovali stodolu a loni jsme dodělali vestavbu,“ popisuje muž s tím, že samotná pila je nyní před zprovozněním. Stačí jen osadit motor a zařízení seřídit.

„Je to úžasný pocit, roky byl objekt na spadnutí. Jako malý jsem tam jezdil k babičce a pamatuji si, že nás s bratrancem varovala, abychom si na pilu nechodili hrát, protože byla v dezolátním stavu,“ svěřuje se muž.

Zpřístupnění veřejnosti

„Všichni se nás ptali, co s mlýnem budeme dělat, a nám se jej po letech povedlo opravit,“ říká majitel mlýna a dodává, že technickou památku hodlá od příštího roku oficiálně zpřístupnit pro veřejnost.

Skleněné zastávky rozzářily Kamenický Šenov
OBRAZEM: Inspirace místními dominantami. Kamenický Šenov zdobí skleněné zastávky

„Už nás na doporučení známých navštívilo mnoho lidí, třeba z blízkých Chudenic, Kolovče nebo Klatov. Provádět budu já nebo syn, podle toho, kdo z nás bude mít zrovna čas,“ těší se Růžena Palečková a podotýká, že je ráda, že syn k jejímu rodnému domu našel vztah i přesto, že není z oboru.

Hlavní cenu Památka Plzeňského kraje 2021 v kategorii stavby získalo Město Stříbro za restaurování interiéru hřbitovního kostela Nanebevzetí Panny Marie ve Stříbře, třetí Chlumčany za obnovu kaple Panny Marie Pomocné.