Bývalá celnice, která před vstupem Česka do Evropské unie a následně schengenského prostoru, sloužila především řidičům kamionů, je roky nevyužívaná. Od státu přešla do majetku kraje, který se celý areál nyní snaží prodat. Právě opuštěnost tohoto místa pravděpodobně zavdala příčinu k mnoha spekulacím. „Fáma o tom, že na bývalé celnici se buduje ubytovna pro ukrajinské Romy, nebo že se v okolí celnice bude stavět stanové městečko pro uprchlíky, se nezakládá na pravdě. Ústecký kraj zastává názor, že objekt není vhodný k ubytování a v tomto duchu odpovídá i na požadavky ministerstva,“ uvedl starosta Rumburku Lumír Kus.

Právě ministerstvo vnitra v posledních dnech obeslalo všechny kraje s dotazem, jaké mají kapacity pro ubytování romských uprchlíků z Ukrajiny. „Panu ministru Rakušanovi jsem odpověděl, že náš kraj je jedna velká vyloučená lokalita a nemáme ani prostorové, ani personální možnosti tyto lidi ubytovat,“ řekl hejtman Jan Schiller.

Samosprávy se obávají nejen negativní reakce veřejnosti, která je doposud pomoci ukrajinským uprchlíkům pozitivně nakloněna, ale i toho, že by bylo potřeba těmto lidem věnovat zvýšenou péči, pro kterou nemají dost terénních sociálních pracovníků. Velmi často se totiž jedná o uprchlíky ze západní části Ukrajiny, z velmi chudých měst a vesnic a chybí jim základní sociální i hygienické návyky. „U těchto uprchlíků navíc nevíme, jestli jsou ukrajinští, nebo maďarští,“ narazil hejtman na to, že řada z těchto lidí má kromě ukrajinského také maďarské občanství. Ministr vnitra Vít Rakušan proto teď jedná se svým maďarským protějškem o repatriaci těchto uprchlíků na maďarské území.

Romští uprchlíci z Ukrajiny v dočasném táboře na Hůrkách.
Ukrajinští Romové z Pardubic vízum dostali. Sebrali dávky a odjeli neznámo kam

Na sever Čech už ale dříve romští ukrajinští běženci dorazili. Přibližně stovka jich byla v Janově v Litvínově na Mostecku, necelé čtyři desítky pak středočeské asistenční centrum poslalo do Varnsdorfu do jednoho z nejlepších hotelů ve městě. Ani v jednom případě nebyly kraj ani město o přesunu těchto uprchlíků informováni, ve Varnsdorfu se o jejich přítomnosti představitelé radnice dozvěděli náhodou až po jejich příjezdu. „Podle Středočeského kraje se jednalo o omyl, za který se omluvil s tím, že se už nebude opakovat. Samozřejmě něco jiného je, pokud k nám tito lidé přijedou po vlastní ose, neorganizovaně přes KACPU v jiném kraji,“ dodal hejtman Schiller.

Deník opakovaně vyvrací fámy spojené s uprchlickou krizí způsobenou napadením Ukrajiny Ruskem. Jedna taková fake news šířená mezi lidmi tvrdí, že děti z Ukrajiny budou mít přednost při přijímání do školek nebo i škol. To ale vyvrátili starostové. Děti trvale žijící v Česku totiž míří ke školkovým zápisům v květnu, pro děti ukrajinských uprchlíků se otevřou až v červnu. Tedy poté, kdy budou zápisy pro české děti uzavřené.