„My všichni, více chlapci než dívky, jsme se setkali s obrazy obou pánů, když jsme netrpělivě rozbalovali nové stavebnice z Kovozávodů Prostějov,“ uvedl ředitel Podřipského muzea Martin Trefný práci obou Jaroslava Velce a Vlastimila Suchého.

Naprosté většině lidí jsou kresby letadel známé právě z obalů stavebnic. I v tomto případě platí, že obal prodává a technicky dokonalé kresby jsou toho důkazem. Není divu, že jejich obrázky se najdou na obalech nejprestižnějších světových výrobců plastikových leteckých modelů.

Petr Pačes v kabině Hawkeru Hurricane. Zahynul při letecké nehodě v Chebu
Petr Pačes byl jednotka spolehlivosti, vzpomínají přátelé na zemřelého pilota

Zatímco na krabičkách jsou kresby v malých rozměrech, v Podřipském muzeu jsou vystaveny originály ve skutečné velikosti jako umělecká díla.

„Za každým obrazem je nějaký příběh. Ať už je jsou to civilní letouny nad Buchlovem, Hazmburkem, Z-37 Čmelák nad Kunětickou horou,“ popisoval detaily vzniku jednotlivých obrazů Vlastimil Suchý. „Například tento je malovaný podle fotky,“ zastavil se u díla zobrazující americké bombardovací svazy shazující zápalné pumy na německé rafinerie.

„Byly tam tak obrovské ztráty, že při vyhodnocování úspěšnosti náletu se film s detaily americkým pilotům raději ani nepouštěl. To už by jim za knipl nikdo nesedl,“ řekl Suchý, který letadla maluje už od útlého dětství.

Hawker Hurricane Mk. IV při sobotním programu leteckého dne v Chebu
Tragický konec legendárního letounu. U Chebu havaroval unikát z Prahy

Jaroslav Velc měl s letadly zkušenost už jako malý kluk. „Je to jednoduché, nám lítala letadla krátce po válce přes dvorek, to snad ani nemohlo být jinak,“ vzpomíná na první zkušenosti s leteckou technikou, která létala přes Kladno na nedaleké letiště.

„Časem se mění typy letadel, které mě zajímají. Dřív mě to byla vojenská letadla, později letouny z počátku letectví a teď dokonce i staré dopravní. U těch válečných jsou to samé ohně a mě to přestalo trochu bavit,“ řekl Jaroslav Velc.

Dokonalá věrnost maleb 

„V obrázku si nemůžete dovolit chybu nebo nepřesnost, to by vám milovníci letectví i modelařiny neodpustili. Všechno musí být technicky správně,“ řekl Velc k dokonalé věrnosti maleb. Velká část sbírky, kterou aktuálně vystavuje Podřipské muzeum pochází ze soukromých sbírek, obrazy jsou malovány olejomalbou a technikou kvaše.

Jaroslav Velc (1946) vystudoval Střední uměleckoprůmyslovou školu na Žižkově a základní vojenskou službu si odsloužil u pohraniční stráže. Od roku 1971 spolupracuje s časopisem ABC mladých techniků a přírodovědců a první obrázek na obal plastikového modelu letadla namaloval v roce 1973. Od roku 1989 do současnosti maluje i pro přední světové výrobce plastikových modelů – Matchbox, Monogram, Revell. Zároveň namaloval kolem 1000 ilustrací pro 49 knih. Jeho zálibou je entomologie.

Vlastimil Suchý (1951) vystudoval Střední průmyslovou školu strojní v Kladně a hned po studiu nastoupil do podniku Aero Vodochody jako technik kontroly. Je letecky činný v Aeroklubu Roudnice nad Labem a od roku 1989 tvoří obrazy pro výrobce plastikových modelů. Nejprve to byla v letech 1989-1999 VD Směr, od roku 2001 tvoří pro firmy Trumpeter a Hobbyboss.